Skandál s hackováním telefonů pokračuje
Britský skandál s odposlechy pokračuje. Tentokrát je nařčena firma Ruperta Murdocha, News International, že záměrně blokuje vyšetřování trestných činů ohledně hackingu z News of the World.
Rupert a James Murdoch museli svědčit před výborem kultury, médií a sportu. K vědomému maření vyšetřování mělo dojít už v letech 2005-2006. Policie tehdy selhala a nebyla schopna se prodrat obrovským množstvím materiálu, aby identifikovala další osoby, které způsobily hacking na telefony, a jejich oběti. Na světlo vychází uplácení policistů, překrucování výpovědí. Nad News International a zejména News of the World visí pořádně ostrý Damoklův meč. Jedná se o vážné trestné činy, za které hrozí mnohým „aktivním“ novinářům a vedení, kteří takto překračovali legální hranice (a i hranice lidské důstojnosti a soukromí), několikaleté vězení. Špína padá i na předsedu vlády, který patří k přátelům rodiny Rebekah Brooks. Navíc v září vyšel článek v New York Times, ve kterém se tvrdilo, že předseda vlády si byl vědom nelegální praxe, redigované News of the World.
V souvislosti se skandálem padají i hlavy na straně policie. Rezignoval metropolitní policejní komisař sir Paul Stephenson a jeho bývalý asistent John Yates a někteří další.
O co se vlastně jedná?
Bulvární magazín News of the World praktikoval hackování telefonů známých a významných osobností, včetně poslanců. Soukromé zprávy a hovory využíval ve svůj prospěch, ale rovněž podle nařčení pozměňoval některé zprávy na mobilech, a tím třeba mařil vyšetřování – viz například případ ztracené dívky, která byla později zavražděna. K získávání některých informací také uplácel policisty.
Více též zde
Zdroj: Guardian