Peklo v duši
Knihy,  MB,  zdraví

Být či nebýt normální aneb jaké to je mít peklo v duši. O depresi a mánii.

Peklo v dušiCo vůbec znamená být normální? Říká se, že každý je svým způsobem jedinečný. Jak potom lze definovat hranice? Stanovit, co ještě je a co už ne „normální“?

„Osobnost má jedinečné a relativně stabilní vzorce chování, vnímání, myšlení a chování specifické pro každého člověka. Mezi normálními a abnormální vzorci však není jednoznačná hranice,“ uvádí Tomáš Novák v knize Peklo v Duši, deprese a mánie (Grada 2016). „Lidé s abnormálními vzorci užívají nevýhodné, neadaptivní, neužitečné způsoby vnímání, cítění, myšlení, chování. Vytvářejí se u nich bludné kruhy, rigidní, absolutistické vzorce. V období stresu nebo zátěže se zvyšuje zranitelnost jedince.

Poruchy osobnosti jsou povahové odchylky. Často jde o jakousi osobní nevyváženost. Některé složky „já“ jsou příliš zdůrazněny a jiné potlačeny. To má vliv na prožívání i uvažování.“

Peklo v duši, deprese a mánie přináší psychologický pohled na hypománií, „báječného sluhu, leč zlého pána“. Typickým znakem lidí trpící touto poruchou jsou značné změny nálad: na jedné staně jsou nezřízeně aktivní, často potřebují jen trochu spánku, málo jídla, jejich energie bují až do vyčerpání, kdy poté padají do hlubokých depresí. Je těžké těmto lidem porozumět, a snad k tomu může lépe pomoci právě tato útlá knížka. Nalezneme zde principy a vysvětlení, proč se tak tito lidé chovají, jak s nimi jednat a co naopak vůbec nedělat. V knize je položena řada otázek a závěrečný test, které by mohly pomoci rozpoznat, zdali sami netrpíte depresí či neurotickými symptomy apod.

deprese free picture pixabay2
ilustrační obrázek

Jak již bylo řečeno – definovat, co je ještě normální, je těžké. Jednotlivé složky určitého dejme tomu „nežádoucího“ chování jsou vlastně jistým dílem zastoupeny v každém z nás. Jsou naším charakterovým rysem, vznikly na základě zkušeností a vytanou na povrch díky specifické, vyhrocené situaci, vlivem nějakého impulsu, spouštěče nepřiměřeného jednání. Nemusí jít ovšem ještě o poruchu. Varovným signálem by mělo být, jakmile určité chování a myšlení značně překročí tyto hypotetické hranice, kdy už není pochyb, že se jedná o nepřiměřené reakce a chování. Například z banálního strachu se stane fobie, či prvotní tréma se přetransformujte v sociální úzkost; obyčejná žárlivost se stává nezvladatelnou, zcela obsadí mysl a změní chování.

Strach, fóbie a úzkost

deprese free picture pixabay3
ilustrační obrázek

Základní schéma rozlišení mezi strachem, fóbií a úzkostí je, že strach je negativní emoce z předmětu, jednání nebo situace; může jít o špatný zážitek nebo o zveličování problému, prakticky strach je překonatelný. Fóbie směřuje k tak zvané útěkové aktivitě; snaze vyhnout se zdroji za každou cenu a je stupňována živými představami dalších následků. Její součástí může být i anticipační úzkost – hrůza z toho, co nás čeká, co se od nás očekává. Mezi různými fóbiemi existuje i fobie ze svatby, zvaná gamofobie.

Existuje teorie o genetické odchylce u některých mužů. Ta vede ke snížení produkce vasopresinu v mozku. Jde o sloučeninu, jež chemickou cestou ovlivňuje chování upevňující mezilidské vztahy.“

deprese free picture pixabay4
ilustrační obrázek

Umělý potrat chceme vytěsnit

Při psychologickém vyšetření potenciálních osvojitelek – více než tisícovky bezdětných žen – jsem poměrně často slýchal informace o spontánních abortech. Mnohdy velmi podrobně. Jen jednou, opravdu jedinkrát klientka sama hovořila i o tom, že v minulosti volila potrat uměle vyvolaný. Ve skutečnosti se tak u dané skupiny zřejmě stalo v desítkách případů.

Psychoanalyticky to lze vysvětlit obranným mechanismem vytěsnění, eventuálně potlačení. Stresující myšlenky jsou nevědomky přesunuty z vědomí do nevědomí. Podobnou úmyslnou variantou je potlačení – represe. Termín do psychologie uvedla Anna Freudová.

Zjednodušeně řečeno, člověk se snaží nemyslet na to, co ho trápí. Myšlenky se postupně přesunou do nevědomé části vědomí. Odtud se mohou projevovat úzkostí, nervozitou, nespavostí či neschopností soustředit se.

Pokud problém i nadále potlačujeme, objeví se v jiné formě, například:
Tělesnou reakcí – nemocí, zdravotními potížemi;
Podvědomým odporem ke všemu, co potlačovanou myšlenku připomíná
Ve snech – vytěsněná myšlenka se může objevovat i tam, někdy v podobě tzv. noční můry
Neurózou
Ukázka str. 49

Lidé se obávají uzavírání dlouhodobých vztahů, zejména zpečetěných oddacím listem. Zahrnuje to změnu životního stylu, ve kterém byli doposud zvyklí. Gamofobie způsobuje úzkost a strach ze společného soužití a uzavřeného manželství natolik, že partner odkládá sňatek, až nakonec přeruší zcela kontakt s blízkým. Důvody mohou být různé: konfrontace se špatným minulým vztahem (svým vlastním, nebo s rodiči), nebo silné nutkání zůstat nezávislý.

Oproti fobii a strachu člověk trpící úzkostí neví, čeho se bojí. Cítí se v ohrožení, nesoustředěný, nemá zájem o sex, trpí nespavostí, bolestí hlavy a páteře, často rudne nebo bledne, potí se, má zrychlené nebo naopak zkrácené dýchání, trpí suchem v ústech, průjmy, pocením, špatným polykáním a dalšími symptomy. Úzkosti mohou být různé druhy (např. sociální úzkost – strach ze zesměšnění) a projevují se často somatickými stavy (např. koktání, či nemožnosti ze strachu promluvit).

Pro odlehčení: nejenom chemický medikament může pomoci. Tomáš Novák v publikaci upozorňuje na doporučení významného britského psychologa, H. J. Eysencka, který konstatoval, že proti úzkosti pomáhá zejména sex, jídlo a autogenní trénink.

Nikdy ale není na místě nežádoucí stavy podceňovat.

Co je co?

Myslím, že na místě je uvést jednu ze zásadních citací z knihy: „Mít „blbou náladu“ ještě neznamená, že onen stav naplňuje kritéria k zařazení do platného seznamu psychických chorob. Nepatří tam sám o sobě pesimismus ani optimismus. Hranice běžného náladového „svérázu všedního dne“ a běžného občana překračují následující psychiatrické kategorie: afektivní poruchy nálad, hypománie a mánie, deprese, bipolární afektivní poruchy a trvalé poruchy nálad (Dystymie, cyklotimie)„.

Někdy to může být jen špatný nebo několik nevydařených dnů. Skutečné psychické problémy je určitě na místě řešit přímo s odborníkem; doporučuji přečíst si i tuto útlou knížku. Přeci jenom život se má žít, a ne jím protrpět, nemít peklo v duši.

O autorovi

Tomáš Novák patří k velmi plodným a oblibeným autorům psychologicky zaměřené literatury, vycházející pod hlavičkou nakladatelství Grada. Mezi nimi například Asertivita v manželství a v rodině, Jak bojovat se stresem Jak s dobrou náladou překonat nepříjemné situace, Jak vychovat sebevědomé dítě, Manželství jako trvalý stres, Žárlivost – jak ji zvládat, Manželské a rodinné poradenství a další.

PhDr. Tomáš Novák je poradenský psycholog zabývající se mezilidskými vztahy, které zahrnují partnerské a příbuzenské konflikty, problémy v manželství a v rodině. Věnuje se výchovným problémům s dětmi, psychologickému předrozvodovému, rozvodovému a porozvodovému poradenství. Rovněž grafologickým rozborem textu, psychologickým rozborem kreseb a textů atd.. Drží se hesla psychoterapeuta Stevea de Shazera: „Dělej, co funguje, a nedělej, co nefunguje. Když to nefunguje, dělej raději něco jiného.“

deprese free picture pixabay
ilustrační obrázek

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’4′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy