V muzeu se otevírá výstava „Perly z půd, skříní i odjinud“
V Kaňkové výstavním sále Východočeského muzea v Pardubicích byla 3. dubna 2014 zahájena výstava, která představuje pestrý kaleidoskop sbírkových předmětů, získaných do sbírek za několik posledních desetiletí.
V komerční době, která nás nutí nakupovat stále nové, modernější věci, připomínají ve Východočeském muzeu fakt, že i staré nepotřebné předměty jsou součástí našeho života, na které je škoda zapomenout jen proto, že už nejsou takzvaně „in“. „Do muzeí si často nacházejí cestu lidé, kteří se neradi loučí s tím, co je provázelo životem a mnohdy s dojetím předávají do muzejních sbírek své osobní předměty, oblečení, nábytek a další rodinné památky. Průběžné výstavy, které pořádáme, umožňují ukázat veřejnosti pouze zlomek z tohoto bohatství. Touto výstavou chceme splatit dluh věcem, které leží delší dobu poněkud opomenuty v depozitářích a jsou při tom mnohdy doslova unikátní.“ říká Jitka Rychlíková, ředitelka muzea.
Na nové výstavě „Perly z půd, skříní i odjinud“ mohou návštěvníci vidět předměty, za kterými stojí přelomové dějinné události, ale i obyčejné lidské příběhy:
V roce 2013 získalo muzeum rozsáhlý dar od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jednalo se o předměty z pozůstalosti po PhDr. Marii Skalické z Pardubic. V domě se dochovaly památky na celý její život, které odrážejí změny dobového vkusu i životního stylu od 30. let 20. století až po přelom tisíciletí – nábytek, oblečení, osobní potřeby, písemnosti i rodinné památky.
Z dalších „perel“, které rozšířily muzejní sbírky, budou představeny např. historické radiopřijímače a fotoaparáty, zajímavé dokumenty z pozůstalostí pardubických osobností z oblastí politiky, podnikání i sportu. Vystaven bude i nález učiněný v říjnu 2002 při opravě kostelíčka. Kovová schránka obsahuje dokumenty a ukázky dobových platidel z let 1837–1926.
Nejrozsáhlejší akvizicí do uměleckoprůmyslových sbírek muzea byla kolekce skla ze zaniklé sklárny ve Škrdlovicích. Celkově se jednalo o více než 550 exponátů pořízených v letech 2008–2012. Výstavní prezentace navodí autentickou atmosféru sklárny v dioramatu s původním vybavením sklářské huti, které bylo výjimečnou součástí této akvizice.
Nejzajímavějšími zoologickými exponáty je dvojice orlosupů bradatých, která pochází z původní tzv. Topičovy sbírky. Cestovatel Topič vozil z ciziny zajímavé předměty, zejména kožky střelených zvířat, která následně preparoval. Tyto vzácné dravce daroval Topič na začátku 20. století základní škole v Přelouči, odkud byli nedávno převedeni do sbírek VČM.
Výstava představí také jednu z posledních akvizic – model pomníku ing. J. Kašpara, který se v soutěži pořádané v loňském roce Městem Pardubice, umístil na druhé pozici.
Na výstavě uvidí návštěvníci předměty získané do různých muzejních sbírek, který spojil společný osud – neztratí se, nebudou zničeny, pohozeny, zapomenuty, ale budou dokumentovat nám i budoucím generacím život minulý i ten současný.
Výstavu budou doprovázet komentované prohlídky a ukázky restaurátorské práce, která je nedílnou součástí záchrany jednotlivých předmětů.
Výstava potrvá do 29.6.2014.
TZ
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]