Kultura,  Tiskové zprávy

Struny podzimu oslaví 18. narozeniny s hvězdným obsazením – v čele s Barbarou Hannigan, Waynem Shorterem či Danielem Hopem

Festival Struny podzimu vyznačující se vybraným vkusem, světovou dramaturgií a žánrově otevřenou vizí zaujímá v osmnáctém roce existence opět místo mezi špičkovými světovými hudebními festivaly. Své renomé potvrdí i letos. Mezi 23. zářím a 9. listopadem představí hvězdné interprety i odvážné projekty. Mimořádné zážitky slibuje například strhující Barbara Hannigan, jež vystoupí v trojjediné roli pěvkyně, herečky a dirigentky. Nestárnoucí jazzový guru Wayne Shorter u nás poprvé představí úpravy svých skladeb pro orchestr, brilantní mladý houslista Daniel Hope předvede nevšední formal evening gownpřepracování Vivaldiho Čtvero ročních dob. Hudební most mezi Východem a Západem postaví legendární Jordi Savall. Během podzimních týdnů vystoupí i mistr bossa novy Vinicius Cantuária nebo rozervaný písničkář Rufus Wainwright. Struny podzimu každoročně překračují hranice žánrů, dobývají nejvyšší laťky hudebních kvalit a také iniciují vznik nových uměleckých děl. Tentokrát dává festival vzniknout netradičnímu nastudování Schubertova písňového cyklu Zimní cesta v režii Jiřího Heřmana.

Struny podzimu doprovází věrné publikum – nároční posluchači, kteří dokážou ocenit výjimečné hudební události na poli klasické hudby, jazzu i world music. „V roce naší festivalové plnoletosti jsme si dali obzvláště záležet a oslovili jsme umělecké osobnosti, kterých si považujeme jakožto reprezentantů hodnot našeho festivalu,“ uvádí umělecký ředitel Marek Vrabec.

Festival dlouhodobě usiluje o vyrovnaný rozpočet díky kombinaci prostředků z privátních a veřejných zdrojů. „Děkujeme věrným festivalovým partnerům, kteří s námi se zaujetím po léta objevují nová hudební teritoria,” doplňuje Dana Syrová, výkonná ředitelka festivalu. „Jejich velkorysá podpora a víra v sílu unikátních uměleckých zážitků umožňuje festivalu dále rozvíjet své poslání – obohacovat českou kulturní scénu a rozšiřovat obzory publika.“ Výrazným dárkem k plnoletosti je pro festival příchod nového generálního partnera investiční skupiny KKCG, který se připojuje po bok Telefónica Czech Republic, jež Struny podzimu podporuje stabilně již od roku 2001.

Na festival mohou vyrazit i ti nejmenší. V druhé polovině října se opět uskuteční intenzivní tvůrčí víkend Struny dětem připravovaný pro rodinné publikum. Divadlo Minor letos naplní fantaskní svět filmů Karla Zemana, písně z Krysáků od Už jsme doma i Kapitána Pejska kapely Vltava, koncert Tata Bojs či bubenická show. Na závěr festivalu nebude chybět ani uvolněná afterparty Spotlight, kterou roztančí v klubu Roxy mimo jiné Andreya Triana.

Struny podzimu i nadále podporují mladé talentované umělce. Nejčerstvější ze stipendistů Ian Mikyska /kytara, kompozice/ se právě zabydluje na Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Opět je přichystána speciální benefiční kolekce – set poznámkových bloků Papelote, designové „city taštičky“ z dílny Išky Fišárkové a sladká tečka v podobě návykového mléčného karamelu Dulce de leche. Více informací o programu, prodeji a rezervaci vstupenek na www.strunypodzimu.cz.

lace wedding dressProgram Strun podzimu je každoročně rozkročen mezi svět vážné hudby, jazzu i world music v jejich nejrůznějších podobách. O charismatické zahájení 18. Strun podzimu se již za pár dní 23. září ve Státní opeře postará kanadská pěvkyně Barbara Hannigan, k jejímuž křišťálově hbitému sopránu a dramaticky živelnému půvabu se kritika vyjadřuje jako o talentu z jiné planety. Nezkrotná interpretka starší i soudobé hudby spojuje pěvecké umění s hereckým výstupem, přičemž zároveň stíhá bravurně dirigovat orchestr v blíže nepopsatelném druhu tance. Těžko uvěřitelné umění Barbary Hannigan si na vlastní kůži vyzkouší členové PKF – Prague Philharmonia. „Chci ztělesnit zvuk, aby vycházel z celého mého já – stejně Bouleze jako u Bacha,“ vyznává se umělkyně, která uvede skladby Rossiniho, Mozarta, Ligetiho, Šostakoviče a Nona. Hanigann před pár týdny získala prestižní britskou cenu Gramophone Classical Music Awards a zazářila na festivalu v Salcburku.

Druhý festivalový večer bude patřit 29. září v Rudolfinu české premiéře britského houslisty Daniela Hopea, jednoho z nejnadanějších světových hudebníků mladé generace. Uchvacuje posluchače svým nasazením, technickou jistotou a osobním šarmem, šíří svého záběru i mimo hudební svět – píše knihy, scénáře, moderuje televizní i rozhlasové pořady. Pro pražské vystoupení si vybral netradiční projekt Vivaldi Recomposed současného britského skladatele Maxe Richtera, který slavné Vivaldiho Čtvero ročních dob překomponoval. „Devadesát procent hudby jsem složil nově, přesto k nám Vivaldiho duch a síla jeho díla stále promlouvá,“ říká Richter, jehož tvorba vychází především z moderní klasiky, postmoderny a minimalismu. Houslista vystoupí s orchestrem L’Arte del Mondo, všestranným tělesem dirigenta a houslisty Wernera Ehrhardta. V rámci večera nabídne Hope jedinečné srovnání přepracované Richterovy verze s původní.

prom dress online

Zatímco Daniel Hope přijíždí do České republiky vůbec poprvé, vrcholové umění Jordiho Savalla, katalánského virtuosa na strunné nástroje, muzikologa a vůdčí postavy v oblasti poučené interpretace staré hudby, zná pražské publikum velice dobře. 10. října v Pražské křižovatce rozehraje Savall dialog mezi východním a západním hudebním světem napříč pěti staletími. Osmanská, arménská, arabsko-andaluská, sefardská a křesťanská hudba ze středověkého Španělska a Středomoří se setká v magickém podání jeho kvarteta v projektu s jednoznačným názvem Orient – Occident, tedy Východ – Západ. Jordi Savall zahraje tentokrát na středověké nástroje vielle a rebab.

Festival Struny podzimu upevňuje svou pozici významné a inspirativní hudební křižovatky také světovými premiérami a unikátními projekty. V letošním roce takto ve dnech 23., 24. a 25. října ožije intimní písňový cyklus Franze Schuberta Zimní cesta v imaginativní režii Jiřího Heřmana. Klíčové dílo hudebního romantismu ovšem tentokrát nezazní v komorním sále s pěvcem spořádaně stojícím v koncertním obleku u klavíru, nýbrž překvapivě v obřím, prázdném a syrovém prostoru filmového ateliéru č. 4 na pražském Barrandově, kde se sice bude hořekovat nad nešťastnou láskou, ale také jezdit na kole a lézt do výšek. Roli poutníka si rozdělí tři muži (Jiří Hájek, Jiří Brückler a Matěj Chadima) a na jejich cestě za sebepoznáním je doprovodí kromě klavíru ženský anděl i pokušitel v  podobě krásné Kateřiny Kněžíkové. Klavírní doprovod zajistí Ivo Kahánek.

V programu Strun podzimu má své pevné místo jazz v jeho nejrůznějších podobách. V hudbě osmdesátiletého saxofonisty Waynea Shortera i dvaatřicetiletého pianisty Leszeka Możdżera splývá improvizace na jazzovém základě a klasická hudba v jedno kolektivní podvědomí, z nějž tryská okamžitá inspirace. Shorter, jenž je přes svůj pokročilý věk považován za nejvýznamnějšího jazzového skladatele dneška, rozezní svůj magický saxofon 6. listopadu ve velkém sále Lucerny. Přijede se svým hvězdným kvartetem, které tvoří generačně mladší hudebníci – Danilo Perez, John Patitucci a Brian Blade. Jeho symfonických doprovodných aranžmá se chopí PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Martina Kumžáka. Celosvětově velmi respektovaný polský klavírista Leszek Możdżer je pokračovatelem tradice polských klavíristů, kteří dokázali interpretační fenomén jazzu propojit s polskou hudební tradicí kořeněnou polsko-francouzským romantismem Fryderyka Chopina i pozdním romantismem Witolda Lutosławského. 8. října vystoupí v Divadle Hybernia v mezinárodním triu s Larsem Danielssonem a Zoharem Frescem.

Za tajemstvím exotického lidského hlasu se vydá publikum Strun podzimu s Albánským iso-polyfonickým sborem 15. října v Muzeu české hudby. Roku 2005 zařadilo UNESCO albánský polyfonní zpěv na Seznam nehmotného bohatství lidstva. Dodnes se tento styl pěstuje na vesnických svatbách, pohřbech a náboženských či zemědělských oslavách. Zpěvák Hysni Zela patří na albánské scéně k veteránům. Ve světě koncertoval s Albánským národním sborem i vlastní skupinou, v posledních letech též jako host dechovky Fanfara Tirana.

Kromě hájemství world music se Struny podzimu vydávají lovit své hosty i mezi pozoruhodné písničkáře. Letos představí hned dvě výjimečné osobnosti amerického kontinentu. Kanaďan Rufus Wainwright, který vystoupí 21. října ve Stavovském divadle, své fanoušky okouzluje dekadentními depresemi, svébytným humorem, zpěvnými melodiemi a lahodným tenorem. Oproti původně ohlášenému programu, ve kterém měl uvést své zhudebněné Shakespearovy Sonety, předstoupí před pražské publikum sólo. Do Pražské křižovatky o týden později 30. října zavítá mistr současné bossa novy, zpěvák, skladatel, kytarista a perkusista Vinicius Cantuária. Tento svébytný hudebník, žijící v New Yorku a spolupracující intenzivně například s kytaristou Billem Frisellem, zosobňuje díky svému vybroušenému stylu bossa novu 21. století. Na jeho albech i koncertech si jemnost brazilských rytmů podává ruku s křehkou elektronikou a charismatickým vokálem, texty básnivě vypovídají o krásách i bolestech jeho rodné země.

Přestože letos Struny podzimu dosáhly své dospělosti, nezapomínají na děti. Intenzivní tvůrčí víkend Struny dětem, určený hudebně zvídavým dětem a hravým rodičům, vypukne v pátek 18. října v pražském divadle Minor lesní revue O Smolíčkovi. Víkend 19. a 20. října pak nabídne koncerty, divadelní představení, hudební, výtvarné i filmové dílny. Malí návštěvníci se mohou těšit na Tata Bojs, Vltavu nebo Už jsme doma, barokní Ensemble Inégal, Pražský filharmonický sbor a také Clarinet Factory s Alanem Vitoušem, kteří se hudebně napojí na kultovní filmy Karla Zemana Cesta do pravěku a Ukradená vzducholoď. Struny dětem zase zaplní každé volné místo divadla Minor: na návštěvníky zde bude číhat namátkou výroba vitráží technikou Tiffany či létajících balonů, sestavování elektrodřeváků či vlastní nástěnné mapy kontinentů. Pořady jsou koncipované pro děti ve věku od 4, 7 a 10 let. Podrobný program je k dispozici na www.strunypodzimu.cz.

O uvolněný závěr letošních 18. narozenin se postarají mladí talentovaní hudebníci, kterým je prorokována cesta ke hvězdám, na festivalové afterparty SPOTLIGHT. 9. listopadu si podmaní klub Roxy britská kráska Andreya Triana, jež má za sebou spolupráci se známým jazzovým beat-masterem Bonobo a jíž za zády stojí prestižní label Ninja Tune.Vedle Adrey se pražskému publiku představí také neobyčejně přitažlivé manchesterské jazzové trio Go Go Penguin. Klubová noc Spotlight už tradičně plní roli festivalové afterparty. Představuje jakýsi minifestival talentů pro ty, kteří chtějí být u nových začátků. Hudební program klubové noci jako vždy doplní setkání tváří v tvář s hvězdami večera čili Q & A, které umožňují nahlédnout do „kuchyně“ jednotlivých umělců. Detailní program bude zveřejněn na začátku října.

Již posedmé Struny podzimu přicházejí s benefičním projektem na podporu hudebního vzdělávání mladých umělců. Za šest let se podařilo díky festivalovým aktivitám a štědré podpoře Nadace Telefónica přispět celkem částkou 777 000 Kč. Prvním studentem, který obdržel stipendium ve výši 100 000 Kč, byl saxofonista Luboš Soukup, který letos úspěšně absolvoval Rhythmic Music Conservatory (RMC) v Kodani. V roce 2011 projekt podpořil ve studiu na Jazzovém institutu v Berlíně bubeníka Martina Nováka, v minulém roce byl porotou vybrán mladičký skladatel a kytarista Ian Mikyska, který odjíždí na prestižní Guildhall School of Music and Drama v Londýně. „Zahraniční zkušenosti jsou v jakékoli oblasti nesmírně cenné. Proto rádi podpoříme investici do budoucnosti mladých českých hudebníků,” dodává Klára Tichá z Nadace Telefónica, jež i v letošním roce podpoří benefiční projekt částkou 50 000 Kč.

 

Předprodej vstupenek
Vstupenky je možné zakoupit či rezervovat on-line na www.strunypodzimu.cz anebo zakoupit ve Vstupenkovém centru Strun podzimu na adrese Palackého 1, Praha 1 (3. patro) a v pokladně Rudolfina (otevřeno denně 10.00 – 20.00). Vstupenky na jednotlivé koncerty je možné zakoupit také v síti Perfect System a Ticketpro. Rezervace a informace lze provést přes www.strunypodzimu.cz či na telefonním čísle 606 021 050 nebo na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz. Držitelé mezinárodního studentského průkazu ISIC a senioři nad 65 let mají nárok na slevu 20 %.

Novinkou letošního ročníku je věrnostní program, jenž je určen těm, kteří nakupují vstupenky on-line. Za každých 3 000 Kč vynaložených na nákup získají festivaloví návštěvníci poukaz na slevu v hodnotě 300 Kč, který mohou uplatnit při dalším nákupu. I v letošním roce mohou zájemci využit tzv. studentský speciál – vstupenku za 100,- Kč opravňující ke vstupu do sálu a zaujmutí volných sedadel a přístavků po 3. zvonění.

Sledujte Struny podzimu on-line
www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, rádio Struny podzimu, videoukázky
www.facebook.com/strunypodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.myspace.com/stringsofautumn – hudební ochutnávky festivalového programu
www.youtube.com/user/Strunypodzimu – videa z vybraných koncertů

Struny podzimu 2013 – přehled koncertů


23. září / Státní opera                        BARBARA HANNIGAN & PRAŽSKÁ KOMORNÍ FILHARMONIE

29. září / Rudolfinum                         DANIEL HOPE & orchestr L’ARTE DEL MONDO

8. října / Divadlo Hybernia                MOŻDŻER – DANIELSSON – FRESCO

10. října / Pražská křižovatka            JORDI SAVALL

15. října / České muzeum hudby           ALBÁNSKÝ ISO-POLYFONICKÝ SBOR & HYSNI ZELA

21. října / Stavovské divadlo             RUFUS WAINWRIGHT

23. a 24. října / Barrandov Studio – ateliér č. 4
ZIMNÍ CESTA / režie Jiří Heřman

30. října / Pražská křižovatka            VINICIUS CANTUÁRIA

6. listopadu / Lucerna                        WAYNE SHORTER

9. listopadu / Roxy, NoD                    Klubová noc SPOTLIGHT – Andreya Triana, Go Go Penguin a další

18. – 20. října / divadlo Minor         Struny dětem

TZ

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]

Share
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Struny podzimu oslaví 18. narozeniny s hvězdným obsazením – v čele s Barbarou Hannigan, Waynem Shorterem či Danielem Hopem

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy