Rozluštěte největší mystérium přírody
Scottu Olsenovi se v jeho knize Záhadný zlatý řez – Největší tajemství přírody povedlo uspořádat, od nejjednodušších pouček po nepřeberné množství praktických příkladů, základní a dech beroucí poznatky o zlatém řezu. Co že to takový zlatý řez vlastně je? Jak se k němu dostaneme? A k čemu v přírodě slouží? Nebojíte-li se poodhalit roušku tajemství, otevřete s námi Olsenovu útlou knížku.
Dozvídáme se nejprve historii všemi pády skloňovaného dokonalého poměru, zabrousíme dokonce až do starého Egypta. První definice Fí, zlatého či božského poměru, pochází však od Eukleida, který jej definoval jako rozdělení úsečky v krajním a středním poměru.
Vysvětlit jednoduše, co je to Fí, není vůbec snadný úkol, přesto se o to autor knihy snaží a ukazuje vše na matematických i velmi praktických příkladech. Zjistíte tak, že vše v přírodě se zlatým řezem řídí, ať už se jedná o fylotaxi nebo uspořádání květů na sedmikrásce. Olsen dokonce přímo nabádá, abyste zlatý poměr v přírodě hledali, počítali si spirály na šišce nebo ananasu, a pak už byli jen a jen fascinováni, že to opravdu funguje.
Nejlépe a nejpřehledněji existenci Fí pojmenovávají Fibonacciho číselná posloupnost či Lucasova čísla. A jakmile se seznámíte s těmito číselnými řadami, budete pochopení zase o krok blíže. Zlatý či božský poměr je vlastně definice nejdokonalejšího uspořádání věci ve vesmíru a ovlivňuje opravdu celý náš život.
Uvažovali jste například někdy o tom, proč je šnečí ulita uspořádána právě tak, jak je? Odpověď zní zlatý řez, tedy nejdokonalejší spirála, jaká může existovat. Samozřejmě najdete různé zlaté poměry i na svém vlastním těle, třeba tři články každého našeho prstu jsou k sobě ve zlatém poměru a zápěstí rozděluje ve zlatém řezu ruku s prsty od předloktí.
Zlatý poměr lze vypozorovat i v architektuře, umění a jiných odvětvích lidského konání. Dokonalou ukázkou zlatého řezu je pak Da Vinciho Vitruviova figura.
Muzikologové dokonce zjistili, že zlatý řez se vyskytuje i v něčem tak nehmatatelném, jako je hudba. Rus Sabanějev počátkem 20. století odhalil vliv Fí ve skladbách Beethovena, Haydena, Chopina či Mozarta.
A abychom vás stále netahali jen a jen do historie, stačí, když se rozhlédnete kolem sebe… S úžasem a překvapením zjistíte, že zlatý poměr je všude kolem nás, ve věcech denní potřeby – kávových konvicích, hracích kartách, psacích potřebách, dokonce ho můžete najít i v počítačovém monitoru či Zlatonce z Harryho Pottera.
Jednoduše řečeno je Fí, zlatý řez, tím nejdokonalejším, nejlahodivějším a pro přírodu nejvhodnějším poměrem, a proto jej spolehlivě potkáte opravdu denně. Jak pravý autor sám: „Zlatý řez je vetkán do samé struktury naší existence a poskytuje nám nástroj, jímž můžeme rezonovat a nalaďovat se na stále širší úrovně vlastní identity a poznávat sebe sama.“
Jediné, co bych vytkla, jsou nepřesnosti v odkazech. Při vydávání tohoto druhého vydání totiž nikoho nenapadlo, že zkrácením knihy dojde i ke změně počtu stran. A tím pádem se u odkazů typu „(viz. str. 62)“ vyskytují strany, které v knize již vůbec nejsou… Nebo se jedná také o jedno z mystérií, což je samozřejmě možné.
Chcete-li se tedy dozvědět něco nového o Fí a fenoménu zlatého řezu v přírodě i lidském konání, s chutí si přečtěte knížku Záhadný zlatý řez.
ZÁHADNÝ ZLATÝ ŘEZ – Největší tajemství přírody
Scott Olsen
vydalo nakl. Dokořán – www.dokoran.cz
Helena Herynková
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]