Zlínské Stretnutie je plnotelé. Očekávejte Ivana Trojana, Božidaru Turzonovovou, Miroslava Krobota a další
Setkání 2013 Stretnutie: Ve Zlíně se zrodí divadelní Československo
Pomyslné plnoletosti letos dosáhne festival Setkání/ Stretnutie, který se bude konat v Městském divadle Zlín ve dnech 23. až 25. května. Určen je nejen pro studenty divadelních oborů a divadelníky, ale i pro široké publikum. Patronem letošního ročníku budou herecké ikony Božidara Turzonovová a Ivan Trojan, držitel osmi filmových Českých lvů a čerstvě i prestižní divadelní Ceny Alfréda Radoka 2012. Do Zlína zavítají také Miroslav Krobot, Zdeňka Žádníková, Jaroslav Plesl, Stanislav Štepka a další.
Do osmnáctého ročníku vstupuje májová akce založená na žánrové pestrosti s řadou inovací a obměn. V dramaturgii festivalu původně zaměřené na země Visegrádu se stává prioritou „československá stopa“. Na toulky československou minulostí se divadelníci s autory z Velké Británie, Čech a Slovenska vydají i v sérii inscenovaných čtení. „Inscenace procházejí přísným výběrem, při němž je rozhodující originalita, objevnost a novost,“ uvedl ředitel divadla Petr Michálek. Z původních pěti dní se z finančních důvodů zkracuje na tři, ale o to nabitější.
A co nás všechno čeká? Přijedou oblíbení Radošinci s tragikomedií Polooblačno. Letošními Radoky ověnčené Dejvické divadlo – nejlepší divadlo roku 2012 – představí novinku Racek. Slovenské národné divadlo Bratislava přiveze inscenaci Pohania – Božidara Turzonovová za roli Natálie získala slovenskou divadelní cenu Dosky 2012 a inscenace byla oceněna i za režii. Do Zlína zavítá i Komorní scéna Aréna Ostrava s původní oceňovanou inscenací S nadějí i bez ní (hlavní cena na Festivalu divadel Moravy a Slezska, prestižní herecká Cena Českého divadla pro Alenu Sasínovou Polarczyk a další) a nebo třeba Husa na provázku, jejíž Dášenka potěší nejen děti.
Na divadelním nádvoří opět vyroste festivalové šapitó, kde se uskuteční velká část doprovodných akcí včetně zajímavých česko-slovenských koncertů. Chybět nebude ani tradiční festivalový průvod ulicemi Zlína s divadelní kapelou Proužkovaní.
Vstupenky na jednotlivá představení hlavního programu je možné rezervovat od 4. dubna (předplatitelé mohou už 2. dubna). Doprovodný program včetně koncertů bude pro všechny zdarma.
Akce každoročně přiláká na sedm tisíc návštěvníků.
STŘEDA 22. KVĚTNA
DÍLNA 9472
20.00 FRANC ALPA – ZAHŘÍVACÍ KONCERT PRO STUDENTY
ČTVRTEK 23. KVĚTNA
VELKÝ SÁL
10.30 O ČLOVÍČKOVI
23. 19.30 POLOOBLAČNO/ RADOŠINSKÉ NAIVNÉ DIVADLO
STUDIO Z
23. 10.30 PES (PRÍ)TULÁK/ DIVADLO PIKI PEZINOK
23. 18.00 VEČER ČESKOSLOVENSKÉHO MODERNÍHO TANCE/ TD MAXIMUS A BRALEN
DÍLNA 9472
9.30 INSCENOVANÉ ČTENÍ NA TÉMA ČESKOSLOVENSKO – Ľ. FELDEK: STALIN V NAŠEM MĚSTĚ
22.00 INSCENOVANÉ ČTENÍ NA TÉMA ČESKOSLOVENSKO– B. KURAS: NIKDY NEKONČÍ
ŠAPITÓ + NÁDVOŘÍ
15.00 OTHELLO/ BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA off program
17.00 PETER LIPA BAND – ZAHAJOVACÍ KONCERT off program
PÁTEK 24. KVĚTNA
VELKÝ SÁL
10.30 PALUBNÍ DENÍK HANZELKY A ZIKMUNDA
STUDIO Z
9.30 DÁŠENKA/ HUSA NA PROVÁZKU
20.00 S NADĚJÍ I BEZ NÍ/ KOMORNÍ SCÉNA ARÉNA OSTRAVA
DÍLNA 9472
9.30 INSCENOVANÉ ČTENÍ NA TÉMA ČESKOSLOVENSKO – J. CHADWICK: HRA
ŠAPITÓ + NÁDVOŘÍ
15.00 TRPASLIČÍ POHÁDKA/ DAMÚZA off program
17.00 BLUESTATION KONCERT off program
21.00 TULÁK PO HVĚZDÁCH/ DIVADLO PLYŠOVÉHO MEDVÍDKA off program
22.30 PLYŠOVÉ PORNO/ DIVADLO DNO off program
23.00 SENdvič/ DIVADLO DNO off program
MALÁ SCÉNA
16.30 RACEK/ DEJVICKÉ DIVADLO
ULICE MĚSTA A NÁMĚSTÍ MÍRU
14.00 FESTIVALOVÝ PRŮVOD off program
SOBOTA 25. KVĚTNA
VELKÝ SÁL
19.00 POHANIA/ SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO
STUDIO Z
16.30 7 DNÍ DO POHREBU/ KD MARTIN
DÍLNA 9472
9.30 INSCENOVANÉ ČTENÍ NA TÉMA ČESKOSLOVENSKO – V. KLIMÁČEK: LÁSKA JEST CHEMIE
23.30 AFTERPARTY S DJ off program
ŠAPITÓ + NÁDVOŘÍ
11.30 PIDIVADLO PRAHA off program
13.00 SOĹ NAD ZLATO/ HARRYTEATER off program
14.00 KEJKLE, ŽONGLOVÁNÍ, BUBNY… off program
15.00 DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ/ POLÁRKA off program
17.30 POSLEDNÍ PŘÍPAD SHERLOCKA HOLMESE/ DIVADLO TRAMTARIE off program
22.00 JAKUB URSINY A PROVISORIUM – ZÁVĚREČNÝ KONCERT off program
24.00 OHŇOVÁ SHOW off program
V sobotu 25. 5. ožije nádvoří divadla i přilehlá Divadelní ulice nejen programem pro rodiny s dětmi, ale také stánky s farmářskými produkty z regionu a ze Slovenska, připraveny budou různé dílny, žonglování atd.
Festivalu Setkání/Stretnutie předcházela krajská přehlídka jihomoravských divadel, která se poprvé uskutečnila v roce1976 av dvouletém cyklu se opakovala až do konce osmdesátých let minulého století.
První ročník přehlídky pojmenované Setkání/ Stretnutie se konal 25. až 30. listopadu 1991 pod záštitou českého a slovenského ministra kultury. Dramaturgie festivalu se ujaly redakce odborných časopisů Svět a divadlo a Kultúrny život a akce se měla stát prestižní přehlídkou toho nejlepšího, co se urodilo na českých a slovenských divadelních scénách.
V roce 1995 odstartovala přehlídka českých regionálních divadel Divadelní Zlín. Do roku 1997 byla „lichým“ bienále „sudého“ Setkání/ Stretnutie.
Každý ročník měl svá specifika. V roce 1996 k nim patřilo vystoupení britského divadla Scala Revue a petrohradského Otevřeného divadla. Diváci mohli vidět nonverbální kreaci Caprichos studentů dramatické výchovy neslyšících i Gogolovu Ženitbu v rusínském jazyce. Historicky poprvé byli k účasti na festivalu přizvány české nevysoké divadelní školy.
Setkání/ Stretnutie 1998 se zapsalo do historie změnou dramaturgie – začalo uvádět pouze divadelní novinky staré pouze jednu sezónu, které se na jevištích objevily poprvé. Tento krok učinil zlínskou přehlídku jedinečnou a s trochou nadsázky se díky tomu dá řict, že „zlínská přehlídka nikdy nezestárne“.
Rok 2000 obohatil festival o doprovodné akce. Padlo i rozhodnutí pořádat festival každoročně.
Do nového tisíciletí vstoupil festival vroce 2001 s novým logem, větší propagací, novými formáty katalogu i festivalového časopisu. Poprvé se festivalové dění přesunulo i do ulic města.
Nestává se to často (stalo se to jen čtyřikrát), aby se na přehlídce sešly dvě inscenace stejného názvu. V roce 2003 nabídlo zlínské divadlo návštěvníkům festivalu ke konfrontaci svůj titul Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkou a současně po něm sáhlo i pražské Divadlo v Dlouhé.
Česko – slovenský festival se v roce 2004 stal barevnějším, nejen co se týče divadelních forem, ale i původu účinkujících souborů. Hudebně taneční představení beze slov přivezlo do Zlína například francouzské umělecké sdružení Nomades 461.
Desátý ročník festivalu v roce 2005 se tradičně konal v době mistrovství světa v ledním hokeji a poprvé se ve Velkém sále odehrálo divadelního představení s titulky. Setkání/Stretnutie obohatilo další „S“ – Spotkanie, když se do přehlídky zapojilo Národní staré divadlo Krakov.
V roce 2008 festival poprvé podpořily všechny země Visegrádu a o rok později nabídla přehlídka poprvé maďarského hosta – Divadlo Maladype Budapešť s Vaječnou tmou.
V roce 2013, 20 let po rozpadu Československa, se akce vymezuje pouze na „československou stopu“, na několik dní v květnu ve Zlíně vzniká „divadelní Československo“.
TZ Divadlo Zlín
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]