Kultura,  Tiskové zprávy

Magnesia Litera: Nakladatelství Baobab protestuje proti ceně Lucie Seifertové

Dvanáctý ročník výročních knižních cen Magnesia Litera se blíží a stejně jako v předchozích ročnících má hlavní účel – propagovat kvalitní současnou českou literaturu. Struktura hlasování se také v letošním roce přidrží fungujícího modelu: o hlavní ceně Magnesia Litera – Kniha roku a také o nadžánrové kategorii Dilia Litera pro objev roku bude rozhodovat třísetčlenný sbor hlasujících, který tvoří lidé všech profesí knižní branže: knihkupci, knihovníci, redaktoři, kritici, pedagogové i samotní autoři, samozřejmě s vyloučením těch, u nichž by mohl nastat střet zájmů.

Titulárním partnerem cen zůstává i ve dvanáctém ročníku společnost Karlovarské minerální vody se značkou minerální vody Magnesia. Společnost i letos odmění autora Magnesia Litera – Knihy roku prémií ve výši 200 000 korun. Letos získají poprvé v historii cen Magnesia Litera finanční prémie také vítězové některých kategorií. Jde o ty kategorie, jejichž patrony se staly Skupina ČEZ, divadelní, literární a audiovizuální agentura DILIA a Nakladatelství Petr Prchal. Tyto kategorie ponesou v názvu jména zmíněných společností, v jednom případě pak autorské osobnosti. Jde o kategorie ČEZ Litera za literaturu faktu, DILIA Litera pro objev roku a Litera Lucie Seifertové za knihu pro děti a mládež. A právě Litera Lucie Seifertové za knihu pro děti a mládež se nelíbí nakladatelství Baobab, které stahuje své knihy ze soutěže. Proč?

Vyjádření nakladatelství Baobab k pojmenování ceny Magnesia Litera pro děti a mládež Cenou Lucie Seifertové

Letošní cena Magnesia Litera za knihy pro děti a mládež byla přejmenována na Litera Lucie Seifertové za knihu pro děti a mládež – jménem autorky a ilustrátorky nakladatelství Petr Prchal, které cenu sponzoruje. Považujeme za naprosto nešťastné a nemístné, aby cena za vynikající dílo pro děti a mládež byla pojmenována podle současné autorky několika knih, jejichž kvalitu jistě prověří její další práce a čas. Znamená snad, že pokud je jedna kniha autora oceněna a jmenována na Knihu desetiletí, stává se automaticky klasikem, podle něhož se má pojmenovat cena? A může si tedy každý z nakladatelů zasponzorovat cenu svého oblíbeného autora? Považujeme toto pojmenování za reklamní tah jejího nakladatele a muže, kterým se devalvuje a degraduje celý náš obor i cena samotná. Zásluhy a dobré jméno si nelze koupit sponzoringem… Představa, že cenu Lucie Seifertové přebírá Pavel Šrut, Daisy Mrázková, Iva Procházková, Alžběta Skálová a mnozí další, je naprosto absurdní. Vypovídá také o absenci kritického myšlení poroty dětských knih a organizátorů ceny. Nakladatelství Baobab se proto letos od této ceny distancuje a své knihy ze soutěže stahuje.

Za nakladatelství Baobab Tereza a Juraj Horváthovi, Bára Čermáková

Vyjádření nakladatelství Petr Prchal

Naším hlavním cílem pojmenování dětské ceny jménem autorky Lucie Seifertové je zviditelnění dětské literatury jako celku, protože si myslíme, že dětská literatura je často neprávem opomíjená. Po zvýšení DPH mimo jiné, ministerstvo kultury přislíbilo dotace na vydávání kvalitní české literatury a svůj slib dosud nesplnilo. Litera Lucie Seifertové přináší každému vítěznému autorovi částku 30 tisíc korun, což je honorář asi za prodej třech tisíc výtisků, tj. je zhruba dvojnásobný průměrný roční prodej vydané dětské knihy. Nakladatelství Petr Prchal nikdy nedostalo žádnou státní dotaci na tvorbu svých knih. Sponzorováním Ceny za knihu pro děti a mládež Magnesia Litera se přizpůsobujeme situaci, kterou nastavila sama česká vláda a využíváme všem možností k propagaci našich autorů a knih, které vydáváme (mimo Lucie Seifertové jsme vydali Straku v říši entropie Markéty Baňkové, knihy Michaely Veteškové, nebo Zeleného Raoula Šťepána Mareše). Za možnost pojmenovat cenu po Lucie Seifertové jsem nevyužil možnost přihlásit naše knihy do soutěže Magnesia Litera a ani se neúčastníme výběru nominovaných knih. Za tuto reklamu mám zaplatit 200 000 + DPH. Lucie Seifertová je absolventka AVU ateliéru Jířího Sopka. Za knihu Dějiny udatného českého národa získala cenu Magnesia Litera za nejlepší dětskou knihu roku, Zlatou stuhu za nejlepší literaturu faktu pro děti a mládež, Zlatou pečať za nejlepší polygrafický výtvor roku. Za stejnojmenný animovaný seriál získala ceny Elsa a Trilobit za nejlepší animovaný pořad. Nakladatelství Petr Prchal dodrželo všechny podmínky a tuto možnost sponzoringu měla všechna vydavatelství stejnou.

Petr Prchal

Slavnostní ceremoniál předávání knižních cen Magnesia Litera se bude letos opět konat v prostorách Nové scény Národního divadla ve středu 24. dubna od 21 hodin a moderovat jej budou společně Jiří Havelka (zároveň scenárista a režisér slavnostního večera) a Daniela Písařovicová, která bude uvádět také dvouminutové portréty nominovaných knih. Tyto portréty bude Česká televize vysílat od 31. března do 23. dubna od 20 hodin na programu ČT1, slavnostní předávání bude vysílat přímým přenosem na programu ČT2.

Foto: Magnesia Litera

TZ

 

Předchozí příspěvek k tématu: Magnesia Litera překvapí novou moderátorkou i cenou Lucie Seifertové

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy