Obezita či cukrovka v těhotenství může vést k autismu u dětí.
Podle nové americké studie, zveřejněné v časopise Pediatrics, obézní ženy nebo ty, které mají těhotenskou cukrovku, s vyšší pravděpodobností porodí dítě, které bude trpět autismem nebo jinými vývojovými vadami. Studie byla provedena z důvodu vysokého nárůstu počtu autistických dětí ve Spojených státech.
Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.
Duben se stal „měsícem autismu“ od roku 1970. Od té doby se vědci začali více zabývat studiem příčin této poruchy.
Současného výzkumu se účastnilo 1004 dvojic (matka plus dítě) z Kalifornie; děti byly ve stáří dva až pět let. Zhruba polovina dětí trpěla autismem, 172 dětí mělo jiné vývojové vady a 315 bylo zdravých.
Obézní matky pak měly o 67 procent vyšší pravděpodobnost, že jejich dítě bude autista a u matek s těhotenskou cukrovkou pak byla pravděpodobnost 2,3 krát vyšší, že jejich dítě bude trpět nějakou vývojovou poruchou než nastávající matky s normální váhou.
Ze zkoumaného vzorku bylo jen 14 procent dětí zdravých, ačkoliv jejich matky byly v době těhotenství obézní.
Těhotenská cukrovka může zamezit plodu optimální přísun kyslíku a železa, které pomáhají vývoji mozku.
Autismus se však nevyhnul ani dětem, jejichž matky měly normální těhotenskou hmotnost. Těch bylo podstatně méně a navíc autistické děti obézních matek měly těžší zdravotní postižení. Vysoké BMI tedy není jedinou z příčin, která vede k vývojovým vadám. Nelze tedy stoprocentně říci, že obezita způsobuje autismus, přesto je tu vysoké riziko.
Taktéž hypertenze nebo vysoký krevní tlak neměly na vývojové vady příliš vysoký vliv.
Vzhledem k tomu, že narůstá počet žen, které mají reprodukčním věku problémy s váhou a těmto ženám se s vyšší pravděpodobností narodí nemocné děti, pak tato skutečnost ovlivňuje celou společnost a její „zdravou“ budoucnost. Je to další apel pro boj za zdravý životní styl.