
Recenze: Drak na polní cestě
Máme šanci obstát, když se nás rozhodne sežrat „drak“? Má touha po penězích nějaké hranice? Mají bezohlední lidé nějaké hranice? Jaká je cena za víru v lásku a ve vlastní práci? A jakou cenu má domov? Kde má kdo domov?
Jiří Hájíček nabízí poklidně plynoucí příběh z vesnického prostředí, které skvěle vykresluje, a zamýšlí se nad otázkami, vedoucími k proměně současného venkova i osobního života.
Anotace
Tomáš, stárnoucí muž, který život zasvětil práci v zemědělství, je rozvedený, bezdětný a žije se stařičkou matkou ve vsi Nový Lhotec na Českobudějovicku. Věří ve vztah s Kristýnou, o dvacet let mladší ženou. Ta je učitelka a do rodné vsi se vrátila po letech strávených v Praze, aby zapomněla na ženatého muže, kterého miluje. Vztah s Tomášem je pro ni neuspokojivý, ačkoliv se jí Tomáš snaží přesvědčit o opaku. Stěžejní linka příběhu, trvající asi rok, popisuje pomalou, houževnatou likvidaci statku, který Tomáš postupně vybudoval s kamarádem Vlastou po restitucích v 90. letech. Do popředí se tak dostává velký investor, psychický nátlak, nemoc, soudy, hloupost a ziskuchtivost místních obyvatel.
Recenze
Příběh není dramatický, nenabízí napětí ani zvraty. Je dokonale popisný a zachycuje lidské povahy, přání, tužby, snahu, vytrvalost, boj s větrnými mlýny. Je emočně vyvážený, kromě neradostných událostí, ať už spojených se statkem, či osobním životem vedlejších postav, přináší i odhodlání a poselství, že bojovat za správnou věc se má. Že je dobré poslouchat své srdce a hledat způsoby, jak odolat technokratům a lidem, kteří ztratili zájem o kulturní dědictví po předcích.
Velmi pěkně je vykreslené přesvědčení mladého páru, který se do Lhotce přistěhoval, protože věří v pospolitost, v to, že na venkově je život čistší a přirozenější. Jejich idealismus je pro hlavního hrdinu důležitý. Ve chvíli, kdy ztrácí všechno, na čem mu záleží, mu právě nadšení neznámých lidí dává jistotu, že to, co dělá, má smysl. A právě takové drobné, nevýrazné podněty obyčejného života, jehož fokus je v zavařování okurek a chození do práce, dodávají příběhu neobyčejnou lidskost, zemitost, opravdovost.
Hájíčkův styl vyprávění je příjemný a velmi pěkná je jazyková stránka a skvělá redakce knihy.
Drak na polní cestě je bezesporu kvalitní román, který potěší čtenáře, milující dobře napsané, nervy nedrásající, uvěřitelné příběhy z běžného života, odehrávající se v současnosti a na venkově.
Drak na polní cestě rovněž jako audiokniha
Románový příběh Jiřího Hájíčka čerpá ze skutečného případu. „Mám informace z první ruky, od člověka, který vede malou zemědělskou akciovou společnost,“ prohlašuje spisovatel. „Vysvětlil mi mechanismus, jakým byla akciovka napadena společností s velkými finančními zdroji. V románu jsem schéma trochu zjednodušil, změnil jsem názvy a jména, obec je fiktivní, také je tam víc dějových vrstev.“

Spisovatel Jiří Hájíček (57) je dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera. S novým románem DRAK NA POLNÍ CESTĚ (Host) zůstává věrný tématu rodného jihočeského venkova, studiu psychologie místních lidí a duše krajiny. Tentokrát je hrdinou Tomáš Sádecký s autobiografickými rysy rozvedeného, bezdětného vrstevníka. Na rozdíl od autora nepracuje v bance, ale šéfuje zemědělskému akciovému podniku, jemuž hrozí nepřátelské převzetí velkou finanční skupinou.
„Rezonují ve mně autorova témata osamělosti a složitosti vztahů, boje, na který je člověk sám. V jejich uchopení je Jiří Hájíček mistr,“ svěřuje se herec Robert Mikluš, jenž se ujal interpretace audioknižní verze (OneHotBook).
Jindřiška Kracíková

