Knihy

Poznejte blíže s knihou nakladatelství Dokořán: Svatý Jan pod Skalou

Kniha je určena těm, kdo se chtějí o místě dozvědět více, opakovaně se sem vracet, přemýšlet o něm a poznat je opravdu do hloubky. (s. 7)

A opravdu dílo těchto rozměrů by nemělo chybět v knihovně žádného milovníka a ctitele této kouzelné lokality. Pečlivě zpracovaná v módu populárně naučné publikace, která čtenáře nezatěžuje poznámkovým aparátem v rámci textu, ale zvědavcům poskytne seznam literatury a archivních pramenů na konci, stejně jako další přílohy a doplňující texty. Kniha je bohatá i na fotodokumentaci.

Je potřeba zmínit, že Svatý Jan pod Skalou vyšel jako třetí v edici, zaměřené na výjimečné malé lokality. První byl Tetín svaté Ludmily (2017) a druhá Srdce českého krasu (2021).

.

Tematicky je kniha dělena takto:

.

I. Svatý Jan pod Skalou od pravěku po zrušení kláštera

Začínáme legendou o svatém Ivanu Českém, nejstarším poustevníku, světci na základě tradice, nikoliv kanonizace.

Text legendy, vyprávějící o muži, který chtěl žít nenápadně a zbožně, nelze ani potvrdit, ani vyvrátit. Ostatky, které jsou pokládány za jeho, byly opakovaně zkoumány a ani zde nelze nic vyloučit.

Pokračujeme archeologií, která dokládá osídlení už v pravěku, abychom se pomalu dostali k založení benediktýnského kláštera, o němž máme první zmínky k roku 1020.

Nejvýznamnějším rokem je pak 1517, kdy se z proboštství stává opatství (za opata Jan V.). Dějiny přinášely období rozkvětu i těžkostí. Zajímavostí je, že na začátku třicetileté války byl zničen klášterní archiv.

Černým dnem pro devatenáct mnichů se tak stal 5. listopad 1785, kdy byl klášter zrušen. V knize se dočtete, jaký byl osud oněch svatých mužů, stejně tak, jak bylo následně naloženo se stavebními a uměleckými památkami, jejich restaurování, opravy a úpravy. Oddíl uzavírá Václav Cílek úvahou o poustevníkovi a jeho obrazu v širším dějinném a literárním kontextu.

.

II. Svatý Jan pod Skalou od zrušení kláštera po současnost

Co se zrušeným klášterem? Ubytovna pro armádu? Invalidovna?

Nakonec to byla koželužna. Co se dalo prodat, bylo prodáno. Pak přišla manufaktura na výrobu bavlněných tkanin, papírna… Na začátku 20. století tu dokonce vznikly i svatojanské lázně, a to zásluhou výrobce čokolády a cukrovinek z Královských Vinohrad Františka Mašnera.

Kdy se svatý Jan objevuje v umění?

Také tato otázka nezůstává bez povšimnutí a nabízí nám jak výtvarná, tak literární díla. Text plynule přechází k stavebnímu a správnímu vývoji obcí, které přináležely ke klášteru (Hostim, Sedlec, Jánská, Záhrabská). S tím souvisí i navazující téma života v obcích: sportovní a slavnostní události, dobrovolní hasiči, kteří dodnes patří na venkově k nejaktivnějším organizátorům komunitního života; a ke slovu přijdou i oblíbené hostince.

Najdeme tu i kapitolu z moderních dějin, tedy let válečných, poválečných a polistopadových.

Víte, že se Svatý Jan objevuje i ve filmu?

A to dokonce od 30. let! Za všechny jmenujme snímky C. a k. polní maršálek (1930), Ostře sledované vlaky (1966), Jezerní královna (1998), hollywoodský film Bílé ptáče (2023). A když už jsme u té kultury, zavedou nás autoři i do místního muzea.

Oddíl uzavírá kapitola o turistice a sportovních aktivitách, která nás připravuje na poslední část, věnující se přírodním krásám.

III. Přírodní podmínky a jejich využití člověkem

Krajina, v níž se Svatý Jan nachází, je neskutečně krásná. Pokud chceme ale proniknout pod povrch, musíme také trochu proniknout do geologie a geomorfologie. Velmi zajímavým a klíčovým obdobím byl silur. Celková mocnost silurských hornin zde přesahuje 500 metrů, což je jedna z největších v pražské pánvi. S tím souvisí i trilobiti a jiní zkamenělí živočichové, no ano, jsou tu. A jací!

Půvab prostoru podporuje i kras, jeskyně a voda. I těm je zde věnovaný značný prostor. Stejně jako využití nerostného bohatství napříč historií. A aby kniha končila opravdu optimisticky, předvede nám plejádu přírodních krás: doubravy, bučiny, suťové a roklinové lesy, nivy, louky, ptáky, hady, netopýry, motýly i měkkýše.

Knihu doporučuji všem, které tato lokalita hlouběji zajímá, dostanou hodnotné, podrobně zpracované, komplexní informace. Svatého Jana pod Skalou jsem navštívila dosud jen jednou a musím říct, že je to vpravdě kouzelné místo a pozornost a péči si rozhodně zaslouží.

SVATÝ JAN POD SKALOU, Dějiny, genius loci a přírodní poměry, Karel Žák, Jiří Ševčík, Václav Cílek, Martin Majer a kolektiv, Dokořán 2024

Jindřiška Kracíková

Share
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Poznejte blíže s knihou nakladatelství Dokořán: Svatý Jan pod Skalou

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy