David Michie: Zákon karmy
Parádní čtení na léto. Prvním důvodem je ohromná proměnlivost příběhu, skáčeme z příběhu do příběhu a pět minut na čtení sem a pět minut tam, ráno, večer, to je naprosto ideální styl čtení pro dovolenkový čas. Nic nám neuteče a všechno si hezky zapamatujeme. Čtivo ve stylu seriálu.
Druhým důvodem je ta rozněžnělost, kterou často v létě, ve chvílích klidu, přichází.
Láma Taši dodává knize jedinečnou atmosféru, pod hvězdnou oblohou, s rukou zabořenou v kočičím kožíšku. Máte chuť tam být s ním.
Máte chuť tam s ním být stále… dlouho, každý den. A mnohé čtenáře pak i v knize vykreslený svět dovede k myšlence, jak si porovnat svůj vlastní život, aby trošku dával smysl.
Příjemné, oddechové čtení, které je kromě toho ozdobeno stále přítomnými moudrými poučkami, které bychom nikdy neměli zapomínat.
A to je ono!
David Michie umí báječně příběhy, ve kterých snoubí obyčejné i neobyčejné lidské příběhy a právě tu buddhistickou moudrost, která je nadčasová a kterou bychom neměli zapomínat. A tady se děje něco, o čem mnohdy také sníme…
Aneb… položili jste si někdy otázku, co by se na světě dělo, kdyby KARMA REAGOVALA OKAMŽITĚ?
Já ano… a tak mohu posoudit dané příběhy asi takhle: Někdy se člověku uleví a jindy jsem možná ráda, že tomu tak není. Ale rozhodně to je zajímavé čtení, někdy drsné, někdy obyčejné, jindy naivní a jindy tak spravedlivé, že se vám příběh doslova zabodne do srdce.
A pro každého to bude jinak.
Je to jako all inclusive snídaně. Každý ochutná všechno, ale z knihy si pak pro sebe vybere jen něco.
Pojďte se začíst do samotné úvodní kapitoly…
Kdy začal guru na vrcholku hory žít, si už nikdo nepamatoval. Jeho domovem byla nepříliš velká dřevěná chata kousek od malého, ovšem malebného městečka Omni. Neměl telefon, televizi ani rádio. Stravoval se střídmě, kdoví, zda jedl něco jiného než zeleninu, a stačila mu trocha peněz, které dostával za vyučování meditace…
…Úplně nahoře na nebi na tmu vyčkával měsíc s hvězdami a poté, co se rozhostila, zaplnil společně s nimi oblohu vesmírnými vzory plnými kouzelných možností.
Z toho nezměrného prostoru povstávaly všechny věci, trvaly a pak pomíjely. Neustávající pohyb stále se proměňujícího tance elementů byl trvalou připomínkou prchavosti. Neboť jestliže nic není trvalé, potom je možné cokoli. Jedinou jistotou je změna.
Na okno chaty vyskočila Šánti, mňoukla, vznešeně se hlavou otřela o jeho rám a podrbala se. Láma Taši ji uchopil, něžně si ji uložil na klín. Hleděli spolu na velebnost oblohy a navzájem se hřáli.
„Ano, má milá. Vše se musí změnit,“ řekl láma. „Otázka pouze zní jak.“
O autorovi: Zákon karmy napsal jako chytrý příběh odhalující principy fungování této duchovní teorie. Je autorem bestsellerové série Dalajlamova kočka a ve svém životě praktikuje buddhismus.
Vydalo nakladatelství Metafora, 2023
Renata Petříčková