Li Č-Čchang: Sedni si a nedělej NIC
Aneb „pij čaj a vyčkávej“ – v mysli mi uvízla tato slova z citace v knize. Budu si je asi navždy pamatovat a od té doby si při šálku čaje vzpomenu a alespoň si plně uvědomím, KDY a JAK čaj piju. Ostatní z knihy už je práce na sedm dní a na trochu víc sebekázně. Ale stojí to za to.
Pít čaj a vyčkávat. Umíte si představit tento stav? Aktivní odpočinek mysli i ducha, o těle nemluvě? Jestli ano, byť jen letmo, jistě už jen při té představě cítíte na těle i na duchu obrovskou úlevu. Energii, která se zdánlivě vlévá do těla odnikud a která je ozdravující. Svěží. Přirozená.
Popravdě, když si tuto knihu přečtete, tak vám dojde, že je podceňujeme pořád. Já se tedy dost zastyděla, že beru tělo jako stroj. Objevila jsem také úctu k vlastnímu tělu a tomu, jak perfektně funguje, a to i navzdory téměř nulové péči! Přitom nic z toho, co autor v knize učí, není složité. Rozložil celou svou moudrost vědomého klidu a uvolnění do sedmi lekcí. Sedm lekcí, po kterých efektivně přidáte plyn svému životu. Příjemné je také vědomí, že tu držíte v rukou něco posvátného, něco, co se v čínských rodinách dědí z generace na generaci.
Bylo mi velmi příjemné knihu i pouze jen číst. Její styl, jistý romantický nádech cizokrajnosti, a to především cizokrajnosti smýšlení a ducha. Úžasné, že se překladem tento jemný orientální pel neztratil… má totiž neopakovatelný A zkuste to taky. Protože zrovna tady se mimořádně vyplatí, když si osobnost autora uchováte v hlavě po celou dobu čtení. Ono to nakonec ani jinak nejde. Text je osobitý, klidný, důrazný, a jemně pobízí k následování. A naučí nás procítit své tělo, svůj dech, představovat si a vědomě si tyto pocity ukládat do paměti. Dovedu si tuto knížku představit jako trvalou součást nočního stolu, občasné prolistování, připomenutí. Vlastně to je úplně jednoduché a účinné. Když jeho program vyzkoušíte, minimálně pocítíte návykový pocit štěstí a uvolnění – a už jen toto je dobrou motivací k tomu u vědomého myšlení „břichem“ vytrvat. Ta vnitřní pohoda je návyková. Tím více, že se tu dozvíte také jak vlastně proudí ta životadárná energie tělem, jak velkou roli hraje páteř a její ohebnost nebo co všechno skrýváme v břichu.
Připadat si budete jako ta květina!
Zvadlá květina?
Takže pijte čaj a vyčkávejte!
PIJ ČAJ A VYČKÁVEJ
Nejsnadnější způsob odpočinku: dopřejte si šálek čaje a vychutnávejte dar přítomného okamžiku. Nic bychom ovšem neměli přehánět! Mnich Bódhidharma podle legendy jednou při meditaci usnul, což ho tak rozzuřilo, že si ustřihl řasy. Když však dopadly na zem, pustily kořeny a vyrostl z nich nádherný zelený keř. Bódhidharma utrhl pár jemných lístků: byl to čaj! Mnich uvařil vodu, ochutnal nápoj a cítil se jako znovuzrozený.
Hlavní myšlenka knihy je jasná: Sedni si a nedělej nic!
Energie k životu se sbírá jinde
Nemám moc ráda knihy o meditaci, o soutředění, cvičení, jóga – ale tady je to všechno napsáno s takovou grácií a volně, že máte okamžitě chuť to zkusit. Síla je ve vědomém uvolnění, které má okamžitý účinek. Účinek znovuzrození.
O autorovi:
Li Č´-Čchang se svému umění naučil přirozeně od útlého dětství od babičky a dědečka, který vlastnil čínskou bylinkovou lékárnu. Narodil se 17. listopadu 1942 v Pekingu a podle čínského horoskopu je ve znamení Koně. Tedy elegantní a temperamentní. Za svého dětství prožil převratnou dobu v Číně, jeho strýc pracoval v Zakázaném městě v chrámu, kde si malý Li nejčastěji hrál. Později profesionálně boxoval, hrál hokej, tenis, byl fotbalovým talentem. V 46 letech odešel na západ s více než dvacetiletými zkušenostmi akupunkturisty a odborníka na čchi-kung v pekingské nemocnici. Když odešel ze země, začal se více věnovat výuce a jako prostředník mezi západní a východní medicínou přednáší po celé Evropě.
Název: Sedni si a nedělej nic (Setz dich hin und tue nichts – Das Buch der Entspannung)
Autor: Li Č-Čchang
Odkaz na web: www.anch-books.eu
Renata Petříčková
[srp srp srp_number_post_option=’4′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]