Botanická zahrada zve na večerní provázení, originální valentýnské rande i tradiční výstavu orchidejí – exotických krásek z Brazílie
Romantika a exotika se snoubí v zimní nabídce botanické zahrady v Troji. Zamilované páry mohou místo obvyklé večeře v restauraci nebo návštěvy kina na svátek sv. Valentýna zavítat na večerní prohlídku tropického ráje. Večerní prohlídky ale nabízí zahrada všem, a to po celou zimu. Od začátku března pak mohou lidé vyrazit na pomyslný výlet do Jižní Ameriky – zavede je tam další ročník návštěvníky oblíbené výstavy orchidejí.
„Romantická procházka setmělým tropickým skleníkem Fata Morgana je netradiční způsob, jak strávit svátek zamilovaných. Tajemnou atmosféru noční džungle dokresluje tlumené osvětlení i kuňkání drobných tropických žabek,“ zve na neobvyklý valentýnský večer Bc. Bohumil Černý pověřený řízením botanické zahrady. Páry se při hodinové komentované prohlídce dozví řadu zajímavostí nejen z milostného života rostlin a na závěr si vychutnají sklenku vína z vinice sv. Kláry. Na rozloučenou navíc všechny dámy dostanou květinu.
Prohlídky pro zamilované se konají 14. února a zájemci o ně si předem musejí rezervovat místo na e-mailu eva.novozamska@botanicka.cz. První prohlídka začne již v 18 hodin a poslední ve 20 hodin.
Kouzlo večerní návštěvy tropického pralesa si ale mohou návštěvníci užít po celou zimu bez ohledu na svátek zamilovaných. „Večerní provázení patří k našim nejoblíbenějším akcím. Každoročně na ně přijde více než 1500 návštěvníků, nejen botanických nadšenců, ale i rodičů s dětmi, kteří chtějí zažít něco jedinečného,“ dodává Bohumil Černý.
Lidé si mohou tajuplnou procházku skleníkem Fata Morgana objednat prostřednictvím formuláře na webových stránkách zahrady www.botanicka.cz. Prohlídky se konají až do 18. března, zájemci by ale neměli s rezervací příliš otálet, většina termínů se totiž brzy vyprodá do posledního místa.
A je k tomu dobrý důvod. Na rozdíl od rostlin venku, které se v tomto ročním období oddávají zimnímu odpočinku, ve skleníku Fata Morgana v tomto období bují život z rovníkových pralesů i mlžných hor, ze světa afrických jezer i brazilských řek. Lidé mohou ve skleníku obdivovat kvetoucí orchideje i nádherné bílé květy hymenokalisů, vlhkomilných rostlin z močálů a okolí říčních ramen Střední a Jižní Ameriky. Jedním z nejhezčích keřů, které ve skleníku v Troji právě předvádějí své květy, je Freycinetia cumingiana. V přírodě roste na ostrově Luzon na Filipínách, kde jako liána šplhá po kmenech stromů za světlem. Hlavní okrasou květenství jsou listeny, které mají sytě oranžovou barvu a díky nimž rozkvétající keř působí, jakoby z větví vyšlehávaly desítky plamínků.
Neobyčejně zajímavé a krásné jsou tropické rododendrony, jichž ve skleníku Fata Morgana právě rozkvétá asi dvacet druhů. Přirozeně se vyskytují od Indie až po Šalamounovy ostrovy. Tyto rododendrony jsou velmi rozmanité, mohou dosahovat výšky 10 metrů i 10 centimetrů, a je možné je najít v horkých vlhkých nížinách i vysoko v horách. V trojském skleníku kvetou v tomto období zejména v horské chlazené části, ale jeden druh krášlí také prostřední nížinnou expozici.
Až do konce února zůstává vstup do venkovních expozic zahrady zdarma. Lidé si tu i v zimních měsících mohou užít příjemnou procházku spojenou s kouzelnými výhledy na zasněženou Prahu.
Už na začátku března se mohou návštěvníci těšit na již tradiční výstavu orchidejí, jejíž součástí bude expozice těchto kvetoucích exotických krasavic. Letošní ročník výstavy zavede návštěvníky do oblasti Brazílie, do pestrého reje barev, hudby, vůní a květů orchidejí. Divokost a nespoutanost bláznivého karnevalu přiblíží svými květinovými výtvory studenti České zahradnické akademie Mělník. Oblíbenou výstavu doprovodí řada zajímavých informací a fotografií těchto okouzlujících rostlin. Kromě toho si návštěvníci budou moci orchideje i zakoupit.
Džungle, která nespí
6. 1. – 18. 3. – skleník Fata Morgana
Navštivte setmělý tropický deštný prales. Komentované prohlídky skleníku Fata Morgana za tmy je nutné rezervovat předem na www.botanicka.cz
Pták roku 1992 – 2016
21. 1. – 26. 2. – výstavní sál, Ornamentální zahrada
Již od roku 1992 vyhlašuje Česká společnost ornitologická každoročně akci Pták roku. Stává se jím vždy druh, kterému hrozí ze strany člověka určité nebezpečí. Cílem kampaně je jednak upozornit veřejnost na úlohu a význam ptactva v přírodě, zároveň chce motivovat k jejich ochraně a udržení jejich životního prostředí.
Ve výstavním sále se seznámíte s hlasovými projevy těchto vybraných ptačích druhů a dozvíte se zajímavosti z jejich života. Ukázky možností krmení ptáků i širokou škálu ptačích budek najdete v Ornamentální zahradě. Ve skleníku Fata Morgana si ve výstavním prostoru pod terasou můžete prohlédnout výstavu kreseb jihoamerického ptactva výtvarníka Jana Dungela.
Orchideje
3. 3. – 19. 3. – skleník Fata Morgana, zásobní skleník, výstavní sál
Už na začátku března se mohou návštěvníci těšit na již tradiční výstavu orchidejí, jejíž součástí bude expozice těchto kvetoucích exotických krasavic zaměřená zejména na ty z Jižní Ameriky. Návštěvníci se mohou rovněž těšit na dech beroucí fotografie, spoustu zajímavých informací o orchidejích a některé rostliny si budou moci zakoupit.
Přednáškový cyklus
Ornamentální zahrada – výstavní sál, vždy ve čtvrtek od 17:30, vstupné 50 Kč
2. 2. Hanzelka Petr – Severoamerické trvalky, skalničky a trávy v přírodě i na zahradě
9. 2. Chvosta Eduard – Nejen o dřevinách hor a pouští severozápadu USA
16. 2. Klapka Michal – O přírodě a zahradách v západní Kanadě
23. 2. Vencálek Tomáš – Bezpečnost při řezu parkových a zahradních rostlin
2. 3. Skružná Jarmila, Novozámská Eva – Klášterní zahrady: Cesta na sever – Norsko aneb Putování za vůní yzopu
9. 3. Ponert Jan – Za orchidejemi Peru
16. 3. Tlustý Jaroslav – Sander´s Hunters (cyklus Neznámé osudy – neznámé zahrady)
23. 3. Skružná Jarmila, Foltýn Dušan – Klášterní zahrady: Cesta na sever – překvapivě, Island!
30. 3. Škrabáková Ludmila – Zdraví z pralesa
Motýli jsou asi nejobdivovanější skupinou hmyzu. Jejich krása, ladný let a křehkost fascinují člověka od nepaměti. Není tedy divu, že se výstava exotických motýlů ve skleníku Fata Morgana těší pravidelně vysokému zájmu ze strany návštěvníků. Letos ji pro vás připravujeme již po patnácté. I tentokrát k nám dorazí zásilky kukel z motýlí farmy ve Stradfordu nad Avonou (Velká Británie). Během procházky skleníkem budete moci sledovat motýly v letu, odpočívající na rostlinách či na speciálních krmítkách a s trochou štěstí se stanete svědky líhnutí těchto krasavců. Na doprovodných panelech se pak dozvíte mnoho zajímavostí ze života tohoto hmyzu a seznámíte se s druhy, které budou ve skleníku k vidění. Výstavu je možné navštívit denně mimo pondělí, v dubnu od 9 do 18 hodin a v květnu
od 9 do 18 hodin.
Letos pro vás pořádáme již dvacátý první ročník speciální hmatové výstavy, tentokrát jsme ji věnovali křehkým motýlům. Expozice, kterou je možné si prohlížet doslova všemi smysly, přiblíží jak vidomým tak i nevidomým návštěvníkům život a jedinečnost tohoto hmyzu. Doplní ji speciální zvukový průvodce, díky kterému se prohlídka změní v jedinečný zážitek. Výstava je pro vás otevřena denně od 9 do 18 hodin ve výstavním sále v areálu Venkovních expozic.
Milovníky afrických fialek zveme i letos na oblíbenou burzu těchto oblíbených pokojových rostlin. Přijďte obohatit svou sbírku a seznámit se s novinkami. Akce se koná 22. dubna v odpoledních hodinách v chodbě zásobních skleníků pod administrativní budovou botanické zahrady.
Více informací o veškerých akcích najdou zájemci na www.botanicka.cz
Tisková zpráva
[srp srp srp_number_post_option=’4′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]