Chráníme zdraví našich dětí dostatečně nebo příliš?
Jsme svědky vzestupu zdravotních poruch a alergií u dětí. Ve Spojených státech v posledních desetiletých výrazně stouplo procento dětí s vývojovými vadami. Počet dětí trpící autismem vzrostl o 78%, 11% dětí ve školním věku má ADHD. Mnoho takto malých človíčků v USA musí dlouhodobě používat antipsychotika, hormony, inzulin, kortikoidy. Jsou to děti s diagnostikovaným diabetes, epilepsií, alergiemi …
Léčba zemí. Průvodce výchovou zdravých dětí v nezdravém světě. Nakladatelství Práh, 2016
V době, kdy se dětem předepisuje stále víc léků, převrací dr. Shetreatová-Kleinová na hlavu lékařská paradigmata a vysvětluje, jak významně může dětem prospět skutečně dobrá strava a kontakt s živou zemí. Její kniha, plná nečekaných pohledů, fascinujících odborných poznatků a praktických rad, vám dá vše, co potřebujete, aby vaše děti mohly být zdravé.
Proč jsou dnešní děti tak často chronicky nemocné a musejí užívat léky
Proč má stále víc dětí alergii na běžné potraviny
Jak může potravinová alergie způsobit potíže v celém organismu a nepříznivě ovlivnit vývoj či chování dítěte
Co ve skutečnosti znamená jíst bio a vyhýbat se geneticky modifikovaným potravinám, proč je (ne)zdravé maso nebo mléko či proč byste neměli pít fluoridovanou vodu
Jak jíst opravdu zdravě, aby každé sousto prospívalo střevům, tělu, mozku a celému dětskému organismu
Máte-li děti nebo je plánujete, je Léčba zemí pro vás přímo zdravotní biblí. Ve spolupráci s dr. Shetreatovou-Kleinovou totiž můžete svoje děti uchránit řady chronických tělesných i duševních trápení, a to nejen pro dobu dětství, ale pro celý jejich (delší a zdravější) život.
Zdravotní stav dětí v České republice není tak kritický, přichází ale jisté varování. Jaká je naše budoucnost? Jdeme stále kupředu s vědeckým pokrokem, vynalezli jsme léky proti mnoha nemocem a přesto jsme, respektive naše děti stále nemocnější. Když jsem chodila v 80. letech na základní školu, měli jsme ve třídě pouze jednu alergičku. Dnes bychom se spíše mohli ptát, které z dětí není alergické? Možná by to byl snazší výčet.
„Žijeme ve světě dezinfekce, antibiotik a kortikoidů, pesticidů, umělých hnojiv a geneticky modifikovaných potravin. Tyto pokroky měly vyřešit civilizační neduhy. Nepochybně zachránily mnoho životů,“ říká Maya Shetreatová-Kleinová, autorka Léčby zemí. (s. 11)
Ale…
Uniklo nám něco. Co se to s námi děje?
Vědci dokázali, že v domácnostech, kde se dezinfikuje, jsou děti náchylnější k infekcím a častěji trpí chřipkou. Opakovaná léčba antibiotiky má zejména u dětí škodlivý dopad na budoucí zdraví. Je kolem nás tolik chemie, tolik nepřirozeného. My jsme ale stále součástí přírody.
„Naše tělo se vyvinulo v souladu s přírodou, na buněčné úrovni nalezneme všechny její prvky. A pro dětský organismus je naprosto nezbytné, aby dostával potravu bohatou na živiny, plnou slunce, čerstvého vzduchu a čisté vody, hojnou na vitaminy, minerály, fytochemickými látkami a zdraví prospěnými mikroorganismus. A to vše pochází z půdy.“ (Maya Shetreatová-Kleinová, Léčba zemí, s. 12)
Je to jako v té pohádce o princezně Solimánské, zfilmované rovněž v kouzelný příběh pod názvem Lotrando a Zubejda. Zubejda potřebovala slunce, aby se uzdravila. Stejně jako naše děti. Potřebují běhat venku na slunci, dovádět na hřišti, chodit na procházky a do lesa. Dopřávat bychom jim měly pestrou stravu, měly by jíst hodně ovoce a zeleniny, fermentované potraviny, jogurty, kefír, kysané zelí – poklady pro naši střevní mikroflóru. Právě v nich je velká síla: například kysané zelí je dokonalou bombou pro pevné zdraví. Obsahuje probiotické bakterie kyseliny mléčné, jeho konzumace stimuluje pohyb střev, pomáhá k vylučování toxických látek z těla, podporuje pravidelné vyprazdňování. Místo bramburek na večer „zobněte“ si trocha kysaného zelí a váš organismus bude odolnější a zdravější.
Žijeme tu už několik tisíc let, jenže mám pocit, jako bychom právě v posledním čtvrtstoletí rychle pozapomínali, co je pro nás nejpřirozenější a nejlepší. Právě toto poslední čtvrtstoletí šel technologický vývoj, jehož výdobytky nejsou jen pro privilegovanou skupinu, ale můžeme je využívat všichni v běžném životě, tak rychle kupředu, jako by nám doslova semlel naše přirozené myšlení. Před čtvrtstoletím jsme volný čas netrávili u počítače a mobilů, dezinfikovali jsme převážně octem a ne rozličnými chemickými prostředky s lákavými obaly a reklamou, jedli jídlo ze zahrádek našich babiček nebo svých a ne dehydrované, instantní potraviny, polotovary nebo hotové pokrmy z mrazícího boxu, neznali jsme potraviny z fastfoodů… Tolik jsme toho neznali!
Spojené státy mobou být ukazatelem země, která je oproti nám v jistých aspektech „napřed“. Někdy je dobré vidět možnosti budoucnosti, pokud půjdeme stejnými kroky. Máme tedy jedinečnou možnost změnit budoucnost: jde tu hlavně o naše děti.
Naštěstí stejně tak dnes mnoho lidí již tyto souvislosti chápe a stále více dbá, co jí a co dává svým dětem, jak a kde tráví svůj čas.
„Naše tělo není a nemá být ostrovem v moři. Jsme uzpůsobeni k překonávání obtíží. A tyto obtíže v podstatě vycházejí z našich interakcí s přírodou – se stravou, nečistotou, mikroby, zvířaty, lidmi – a také se syntetickými chemickými látkami, léčivy, těžkými kovy apod,“ dodává říká Maya Shetreatová-Kleinová ve své publikaci.
Nechraňme děti tak úzkostlivě. Není třeba se bát vystavovat děti vnějšímu světu. Nevadí, když někdy nastydnou, dostanou rýmu, teplotu. A není třeba hned do nich cpát ibuprofen, paralen a antibiotika.
Někdy horečku doprovází závažná infekční onemocnění a v takovém případě – kdy je na dítěti na první pohled patrné, že je ve vážném stavu – by měl dítě vyšetřit odborník. Jinak je však nejlepším přístupem podpořit práci imunitního systému a dopřát dítěti klid, odpočinek a dostatek tekutin a osvěžovat je vlažnými obklady. (18/19)
Inspirováno knihou: Maya Shetreatová-Kleinová, M. D. Léčba zemí. Průvodce výchovou zdravých dětí v nezdravém světě. Nakladatelství Práh, 2016.
Pokračování k tématu: velmi brzy
MB
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]