
Výstava Jiřího Votruby představí globální lásku
Od 30. dubna je v galerii Budoart v Praze na Vinohradech otevřena výstava GlobaLove Jiřího Votruby. Známý malíř a grafik na ní představí průřez svojí tvorbou za poslední tři roky. K jeho nejnovějším dílům patří série pláten horských krajin, do nichž autor umístil značkové výrobky – obří tenisku či nafukovací srdce usazené na úpatí netečných horských velikánů tu uvidí návštěvníci poprvé. Votrubovy hravé, pop-artově laděné obrazy jsou velmi populární zejména v Japonsku, kde milují jejich humor i komiksový nádech. Umělec známý také svými vynikajícími ilustracemi už ale vystavoval ve více než padesáti zemích světa. Výstava v krásném galerijním prostoru upraveném z měšťanského secesního bytu potrvá až do 30. června.
„Globální společnosti k nám mluví řečí lásky: tvrdí, jak moc nás milují, a že s námi chtějí trávit co nejvíc času, perou se o nás a slibují odměny za věrnost, ale všichni víme, že za tím vším stojí zcela přízemní obchod. Téhle účelové, masově nabízené lásky je dnes myslím po celé planetě až příliš – a přesto se znovu rádi necháme svést,“ říká Jiří Votruba. Ten jako ústřední motiv výstavy zvolil červený balónek ve tvaru srdce. Tradiční symbol nejsilnějšího citu, který „i hory přenáší“, tu malíř zpodobnil jako prchavou pouťovou atrakci.
Láska v časech globalizace, pomíjivé konzumní modly a také napětí mezi krásou reklamy a přírody Jiří Votrubu fascinují už dlouho. V galerii Budoart tak uvidíme jeho vybraná plátna z kolekce Globální portrét, za nichž Votruba zachytil charismatické osobnosti od New Yorku až po Tokio. K vidění budou také malby z cyklu Japonská inspirace ovlivněné komiksem a japonskými dřevoryty, stejně jako prostorové objekty (tzv. Cut Outs) vyřezané z plastu, umělcova oblíbeného materiálu – k těm patří třeba Che Guevara oblečený v růžovém maskovacím outfitu.
Vystaveny budou také obrazy ze série Too Much Love: veselé koláže drobného „smetí“ nastříhaného z kosmetických kelímků a tub sesbíraných v autorově koupelně. Ty prostřídají plátna s divoce nastříkanou a nakapanou barvou, překrytou kresbami a razítky lákajícími na „akční slevy“. A chybět nebude ani keramický odlitek kristovsky pojaté panenky Barbie, která je stále uctívanou ikonou mnoha dívčích pokojíčků… Nejednoznačně vyznívající obrazy jsou opět zářivě barevné a jejich zdánlivě neslučitelné motivy a techniky dovádí autor opět ke svému typickému optimismu a harmonii.
Výstava je otevřena každou středu od 13 do 18h a kdykoli jindy po telefonické domluvě, vstupné je zdarma.
GlobaLove – od 30. 4. do 30. 6. 2014, galerie Budoart, Perunova 15, 13000, Praha 3, tel.: 736 765 914
Jiří Votruba, grafik, ilustrátor a malíř je předním českým představitelem stylu neopop. Klid, pohoda, jemný humor a perfektní cit pro detail, které z něj vyzařují, se přenášejí do jeho obrazů a ilustrací. Miluje jasné, radostné barvy, které nechává působit v plných plochách. Díky komiksové zkratce a vtipné nadsázce je jeho tvorba přístupná lidem bez ohledu na národnost či věk. Měl už přes padesát samostatných výstav po celém světě, včetně Japonska, Velké Británie, Německa, ale i exotických míst jako Káhira, Chartúm nebo Bejrút. Jeho stálou inspirací je pop-art a komiksy. Fascinuje ho svět konzumu, značek, uživatelských manuálů, masové produkce a jeho svůdné idoly a ikony. Rád cestuje a nechává se uhranout cestovatelskými zážitky ze „ztracených rájů“, jako je ostrov Madagaskar nebo Tobago, inspiraci ale nacází i na Smíchově v oblasti parku Cibulka, kde má už mnoho let svůj atelier.
Jako grafický designér se zaměřuje zejména na kulturní a historickou Prahu. Inspiruje ho život velikánů jako Franz Kafka, W. A. Mozart, spisovatel R. M. Rilke, vladař Karel IV. či legenda o Golemovi. Výtečně ilustroval i knihu Opera nás baví, která získala několik cen, je rovněž autorem obrázků nedávno vydané knihy přísloví a pořekadel Kdo jinému jámu kopá, jako ilustrátor je podepsán i pod knihou Zdeňka Svěráka Pan Buřtík a pan Špejlička ad. Jeho celoživotním zájmem je také klasická hudba, kterou svými typickými kresbami přibližuje posluchačům po celém světě – navrhuje obálky klavírnímu časopisu Yamaha, už deset let vytváří vizuální styl největšímu japonskému festivalu klasické hudby La Fole Journée au Japon, v Japonsku vede také hudebně-výtvarné workshopy pro děti… Původně vystudovaný inženýr-stavař je ženatý a má dvě dospělé děti, dceru Marinu a syna Jirku.
Galerie Budoart unikla v roce 2011 z původně bytového prostoru v secesním domě na Vinohradech. Prostor si zachoval intimitu, kterou při prezentaci umění svým návštěvníkům nabízí a díky níž může díla představovat v duchu filozofie “umění pro život”. Zajímavý je i kontrast původních architektonických prvků v “konfrontaci” s díly současného umění. Z českých autorů se zde představila řada zajímavých umělců jako např. Jiří Černický, Robert Šalanda či Kamila Najbrtová.
TZ
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]

