Tipy na výlet,  Tiskové zprávy

Ve Východočeském muzeu byla zahájena výstava „Bomby nad Pardubicemi“

V multifunkčním výstavním sále Východočeského muzea v Pardubicích byla otevřena výstava, která připomene nálety na Pardubice, ke kterým došlo v roce 1944. Vedle válečné techniky, pozůstatků letadel i bomb se zaměří také na každodenní život obyčejných obyvatel města, pro které byly nálety další ranou v těžkém válečném období.

Letos v létě uplyne 70 let od náletů anglo-amerických leteckých svazů na Pardubice, které se díky strategicky významným cílům snadno dostaly do hledáčku Spojenců. Na okraji města byla umístěna rafinerie Fantowerke (dnešní Paramo), opodál se nacházelo vojenské letiště, kde probíhal výcvik pilotů Luftwaffe a nechyběl ani významný železniční uzel.

K prvnímu náletu došlo v noci z 21. na 22. července 1944 a uskutečnila jej britská 205. bombardovací peruť. Vzhledem k navigační chybě však byla zasažena převážně obytná čtvrť na východní straně města. Druhý, tentokrát denní nálet provedla 15. americká letecká armáda o měsíc později, 24. srpna 1944. Byl nejničivější a přesný – zdevastoval průmyslové podniky na západním okraji Pardubic včetně rafinerie a letiště, vážně poškodil nádraží. Zahynulo při něm 213 lidí. Třetí nálet přišel 28. prosince 1944 a definitivně zničil výrobu syntetického benzinu.

„Výstava, která tyto události připomíná se soustředí nejen na dění na obloze, na letištích nebo v palebných postaveních protileteckých baterií, ale zaměřuje se také na každodenní život obyčejných obyvatel Pardubic, na které bomby padaly. Pro ně nálety představovaly události, na které v souvislosti s válkou v Pardubicích později nejčastěji vzpomínali.“ říká kurátorka výstavy Mgr. Renata Tetřevová.

Výstava je nainstalovaná v multifunkčním a částečně i v přednáškovém sále muzea. Tematicky je rozdělena na dvě poloviny: před a po náletu. V první části se návštěvník ocitne v protektorátních Pardubicích a seznámí se s prostředky letecké obrany a ochrany. Následně projde „krytem“ a ocitne se ve druhé polovině výstavy, kde jsme se pokusili pomocí četných dioramat vytvořit autentickou atmosféru bombami zničeného města.  Závěr výstavy je věnován letectví v období 2. světové války.

Exponáty ze sbírkových fondů našeho muzea byly na výstavě doplněny velkým množstvím zápůjček. Díky našim kolegům z jiných muzeí (především Národního technického muzea, Technického muzea v Brně a Vojenského historického ústavu Praha), ale také díky soukromým sběratelům (zejména Jan Pohorelec),  můžeme návštěvníkům představit unikátní exponáty, jako jsou trosky bombardéru B-17 Flying Fortress, stíhačky Focke-Wulf Fw 190 sestřelené v oblasti Svítkova, vybavení pilotů RAF, příslušníků Luftschutz a další.

V rámci této výstavy se budou konat doprovodné programy pro školy, prohlídky krytu civilní obrany ve valech, komentované prohlídky výstavy, přednášky předních odborníků na historii náletů i setkání s pyrotechniky, kteří i dnes následky náletů likvidují.

14. 5. v 17 hodin se můžete zúčastnit komentované prohlídky výstavy s odborníkem na pozůstatky letecké války ve východních Čechách Janem Pohorelcem ze sdružení Východočeský letecký archiv Čepí s názvem Letecká archeologie na Pardubicku

21. 5. 2014 v 18 hodin bude o stálém nebezpeční nálezů nevybuchlých bomb přednášet expert – pyrotechnik Doc. Dr. Ing. Jiří Chládek na téma Bomby pod Pardubicemi v přednáškovém sále muzea

I když se nejedná o radostnou kapitolu v historii Pardubic, nesporně je to událost hodná pozornosti a dodnes pro mnohé účastníky živá. Neváhejte a přijďte se podívat!

Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek Pardubice; od 25. 4. 2014 do 12. 10. 2014

TZ

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]

Share
Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy