Kultura,  Tiskové zprávy

Premiéra: Ostře sledované vlaky

28. března v 18.00, přesně na den nedožitých 100. narozenin jednoho z nejslavnějších a nejoriginálnějších českých spisovatelů Bohumila Hrabala naplánovalo Divadlo ALFA premiéru inscenace Ostře sledované vlaky. Dramatizaci stejnojmenné novely, kterou proslavil i oscarový film režiséra Jiřího Menzela, připravila dvojice mladých autorů Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Jakub Vašíček se zároveň ujal režie. Sami autoři upozorňují, že jejich dramatizace Hrabala bude s odstupem 50 let o něco syrovější a zároveň grotesknější, než poetizující Menzelův film.

Výběrem tématu navazují Jarkovský a Vašíček velmi volně na svoji předchozí inscenaci Hamleteen, která se rovněž věnuje problematice dospívání a stejně jako Ostře sledované vlaky vychází z díla klasika. Návaznost je podtržená obsazením hlavního hrdiny Miloše Hrmy Milanem Hajnem (který předtím ztvárnil roli Hamleta), formulací podtitulu, i zřetelným zacílením k obdobné divácké skupině. Tomáš Jarkovský dodává: „Na zapadlou železniční stanici nastupuje nadšený adept ajznboňáckého řemesla. Na co naráží? S čím se střetává? Co je vlastně dospělost? Je-li to schopnost vzít do vlastních rukou osud svůj i společenství, jehož jsme součástí, jsou pak všichni ti směšní, nemožní, za života zmrtvělí dospělí kolem opravdu dospělí? Ohledávání dospělosti z pohledu mladého člověka, jemuž chybí už jen krůček, aby do ní vstoupil, a který ho nakonec skutečně udělá, bohužel, ve chvíli, kdy doba opět ,vymknuta ze svých kloubů šílí‘, je  tedy nejspíš klíčovým tématem této ,iniciační‘ inscenace.“

 

Ostře sledované vlaky

K příběhu z malého protektorátního nádraží Bohumila Hrabala inspirovala jednak vlastní krátká epizoda, kdy za války pracoval jako výpravčí, jednak skutečná událost, spojená s partyzánskou skupinou, která odpálila německý muniční vlak.

„Velikost Ostře sledovaných vlaků tkví mimo jiné v tom, že privátní osudy staví do ostré konfrontace s realitou II. světové války a Protektorátu, do střetu ‚malých‘ a ‚velkých‘ dějin. Hlavní hrdina Miloš Hrma v dané chvíli asi válku příliš nevnímá, řeší svůj zásadní – velmi lidský – problém, selhání při prvním milování. Ale právě v momentě, kdy ho vyřeší a poté překročí pomyslný práh dospělosti odvážným činem, ‚velké‘ dějiny se nezvány, nečekány – a věru nelidsky – přihlásí o slovo!“ říká k inscenaci dramaturg Divadla ALFA Pavel Vašíček.

Autorem výpravy je Kamil Bělohlávek j. h., kostýmy navrhla Tereza Venclová j.h., hudbu složili Ondřej Müller j.h. a Daniel Čámský.

Hrají: Milan Hajn, Bohuslav Holý, Petr Borovský, Martin Bartůšek, Robert Kroupar, Mariána Večeríková j.h., Lenka Válková-Lupínková, Blanka Josephová-Luňáková, Matěj Siegl a Daniel Čámský j.h.

    

Premiéry sezóny 2013/14

 Na sezónu 2013/14 připravilo Divadlo ALFA celkem čtyři premiéry. První z nich byl v říjnu Otesánek, jehož příběh umístil autor Vítek Peřina do současnosti a navíc do města Plzně a okolí. Pohádka Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni byla v prosinci druhou premiérou sezóny. Příběh jednoho z nejoblíbenějších českých klasiků tvorby pro děti Václava Čtvrtka upravil pro jeviště dramaturg Divadla ALFA Pavel Vašíček.

Ostře sledované vlaky Bohumila Hrabala jsou třetí letošní premiérou.

V květnu se do Alfy vrátí Radovan Lipus, který je podepsán pod inscenací Amberville, aby tu jako host tentokrát režíroval horůrek z pera Mariána Pally, půvabnou hříčku pro malé děti O zlém Drndovi.

TZ

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]

error: Obsah je chráněný autorskými právy