Tiskové zprávy,  zdraví

Alergie – poradíme vám jak na ně!

Označení „alergie“ se objevilo již na počátku 20. století. V poslední době se s nimi však setkáváme stále častěji. I když jste doposud žádnou alergii neměli, neznamená to, že se nemůže z nenadání objevit, a to v jakémkoliv věku. Odborníci to přisuzují nejen prostředí, ve kterém žijeme, ale i našemu životnímu stylu. Někdo svou alergii téměř nepociťuje a snadno s ní může žít, jinému však dokáže život pěkně zkomplikovat. Jaké jsou tedy základní typy alergií a jak se jim, v rámci možností, můžeme bránit?

 

Pylová alergie (senná rýma)

Pylová alergie je asi nejběžnější typ alergie, v České republice trápí až 1/5 populace. Projevuje se vodnatou rýmou, kýcháním, ucpaným nosem, svěděním očí a jejich slzením. Pylová sezona u nás trvá až 10 měsíců v roce. Obdobím s největším výskytem alergenů je jaro a léto. Záleží, jakou alergií trpíte a kdy se vyskytují alergeny, které ji vyvolávají. K přesnějšímu mapování výskytu slouží tzv. pylové kalendáře. V poslední době bylo pylové zpravodajství zahrnuto i do zpráv o počasí.

Jak na pylovou alergii? Především omezit pobyt v přírodě v době pro vás aktivních alergenů. Účinné je také udržovat čisté své sliznice (doporučujeme přípravky, které nejsou dlouhodobě návykové), velmi uleví také celkový proplach horních cest dýchacích (nosních dutin). Pokud vás tedy pylová alergie trápí, určitě by vám neměla chybět konvička na proplach dutin a vhodný roztok. Pomáhá také inhalování. Vhodná je např. minerální voda Vincentka, kterou lze používat jak ve formě nosního spreje, tak na výplachy. Doma mohou pomoci okenní sítě proti pylu, čističky vzduchu a častější úklid, který zbaví okolí pylu, který se usazuje spolu s prachem. Prádlo by se nemělo sušit venku a venkovní oděvy by měly zůstat pokud možno v oddělené předsíni.

Alergie na roztoče (alergie na prach)

To je velmi rozšířený typ alergie, která postihuje hlavně dýchací ústrojí. Projevuje se kýcháním, astmatickým kašlem, vodnatou rýmou a ucpaným nosem, ekzémem či svěděním a slzením očí. Potíže trvají většinou v průběhu celého roku, ale mohou se zhoršit začátkem a koncem topné sezóny, kdy dochází k většímu víření prachu. Nejvíce roztočů, které způsobují alergii, se vyskytuje v lůžku, proto je její průběh nejhorší právě ráno po probuzení

Jak na alergii na roztoče? Pro zmírnění alergické reakce je velmi důležité udržovat své okolí v naprosté čistotě. Léky mohou projevy alergie dočasně zmírnit, ale rozhodně neřeší její příčinu – proto se může vracet či dokonce zhoršovat. Pomoci mohou protiroztočové povlaky a polštáře i přikrývky s úpravou proti roztočům, důležité je větrání a nezapomeňte také na plyšové hračky svých dětí. Při úklidu stírejte prach na vlhko, používejte kvalitní vysavače s vhodnými filtry. To platí i u pylové alergie. Pro lepší dýchání opět pomůže udržovat čisté i své dutiny vhodnými nosními přípravky a používat čističky vzduchu.

 Potravinová alergie (potravinová intolerance)

Stále častější forma alergie, která může být v některých případech dokonce i životu nebezpečná. Může vést k různým onemocněním (např. ke zvýšenému padání vlasů, zhoršení pleti, zažívací obtíže, aj.). Jedná se především o: lepek (mouka), mléko, vejce, intolerance laktózy, celiakie.  Některé potraviny mohou způsobit nepříjemné až nebezpečné reakce (ořechy, mořské plody, ryby, aj.). Bohužel velká část alergii není přesně zjistitelná laboratorními vyšetřeními, problém totiž může způsobit pouze zvýšená citlivost na daný alergen. Světové studie ukazují, že citlivost na lepek a kasein (druh bílkoviny) má více než 60 % dospělých lidí.

Jak na potravinovou alergii? Pokud lékařské rozbory neodhalily jasnou příčinu, zkuste min. na měsíc vysadit postupně některé z běžných alergenů (např. lepek)  – i toto totiž může vysvětlit vaše případné obtíže. V každém případě potravinovou alergii nepodceňujte a nežádoucích potravin se vyvarujte.

 

Další druhy alergií jsou:

atopický ekzém (kožní onemocnění), astma, alergie na plísně, zvířata, hmyzí bodnutí, léky, latex, kontaktní alergie, dokonce i na slunce či chlad, aj.

TZ

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Alergie – poradíme vám jak na ně!
error: Obsah je chráněný autorskými právy