Kultura,  Tiskové zprávy

Jiný pohled na Írán nabídne divákům již v lednu třetí ročník Festivalu íránských filmů

Více než dvě desítky snímků sbírající ocenění napříč mezinárodními filmovými festivaly po celém světě, nové festivalové sekce, významní hosté – Festival íránských filmů se ve svém třetím roce rozrůstá nejen dramaturgicky, ale i rozsahem. Po dvou úspěšných ročnících, mapujících zajímavou historii íránské kinematografie, se letošní dramaturgie zaměří na výběr ze současné filmové tvorby. Pod názvem „Írán: Jiný pohled“ předvede od 8. do 12. ledna řadu cenami ověnčených snímků etablovaných a mezinárodně respektovaných tvůrců. Nově si budou moci filmoví nadšenci vychutnat aktuální íránskou kinematografii nejen na plátnech kina Světozor, ale také v prostorách Bio Oko.

Jednou z dalších novinek nadcházejícího ročníku je také soutěžní sekce. „Letos poprvé bude hlavní částí festivalu soutěžní sekce, ve které promítneme sedm celovečerních filmů z toho nejlepšího, co aktuální současný íránský film nabízí. Udělovat budeme Cenu diváků a Cenu poroty, ve které zasednou významné osobnosti domácí, evropské i íránské kinematografie,“ říká Kaveh Daneshmand, zakladatel a umělecký ředitel Festivalu íránských filmů. Vedle Soutěžní sekce představí festival tradiční sekci Dokumentárních a Sekci krátkých filmů. V jejich rámci bude promítnuto přes deset snímků, z nichž většina již prošla festivaly v Rotterdamu, Cannes, Clermont-Ferrand, Pusanu, Locarnu či prestižním Berlinále.

Předprodej vstupenek v ceně 100,- Kč od 21. prosince na www.kinosvetozor.cz či prostřednictvím stránek festivalu. Více informací na www.iranianfilmfestival.cz nebo www.kinosvetozor.cz a www.biooko.net.

Soutěžní sekce představí divákům řadu mezinárodně ceněných snímků v čele s filmem Parvíz režiséra Majida Barzegara. Snímek sleduje muže, který je v 50 letech donucen se osamostatnit poté, co se jeho otec rozhodne znovu oženit. S náhlou změnou se nedokáže vyrovnat a v boji proti domnělé křivdě podniká šokující kroky. Parvíz patří k divácky nejúspěšnějším současným íránským snímkům a zároveň si odnesl i mnohá filmová ocenění včetně Ceny poroty z festivalu v San Sebastianu. Za pozornost stojí také drama Zasněžené sosny, celovečerní režisérský debut Paymana Moaadiho. Kromě divácké ceny, kterou si odnesl z největšího a nejstaršího íránského filmového festivalu zaujal mimo jiné na Berlinále, kde představitel hlavní role získal za svůj výkon Stříbrného medvěda.

Z programu diváky jistě zaujme také film Manželství pana Mahmoudího režiséra Rouhollaha Hejaziho o tom, co může rozpoutat návštěva dvou mladých a pokrokových příbuzných ve zdánlivě klidné, usedlé a tradiční rodině. Debut režiséra Ali Ahmadzadeha Večírek u Kami pak přináší zcela nekonvenční pohled na život teheránské mládeže z vyšších vrstev.

Diváci se mohou těšit také na dvě mimosoutěžní projekce celovečerních filmů, včetně Skromného pohoštění Maniho Haghighiho. Skromné pohoštění je Maniho nejúspěšnějším filmem a je velkým odklonem od tradičního obrazu íránské kinematografie.

Program doplní Perská noc plná íránské hudby, tance a pochoutek v 360° bar & lounge pražského hotelu Fusion a seminář Dějiny íránské kinematografie, vedený Vierou Langerovou.

Standardně budou všechny filmy s českými i anglickými titulky, budou tak přístupné i anglicky mluvícím divákům.

Pořadatel festivalu: Tokada Productions

Hlavní partner festivalu: CK Alvarez

Partneři festivalu: Prague Film School, The Lab Studios, AZ Translations, DreamLab Films, FAMU, kino Světozor, fusion hotel prague, PaulRichardMatthews.com, Kabul Restaurant, Sultan Restaurant, Zorya

Mediální partneři festivalu: Expats.cz, A2, 25fps

TZ

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]

Share
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jiný pohled na Írán nabídne divákům již v lednu třetí ročník Festivalu íránských filmů

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy