Pardubické divadlo nastudovalo mysteriózní detektivku Jméno růže
O víkendu 7. a 8. prosince se pardubičtí premiéroví diváci přenesou do středověku, konkrétně do roku 1327, ve kterém se odehrává děj legendárního románu Jméno růže. Dramatizaci nejznámějšího díla významného italského filosofa a spisovatele Umberta Eca nazkoušel režisér Petr Kracik, který se již stal, dalo by se říci, stálým hostem Východočeského divadla. Je zajímavostí, že po nedávné úspěšné inscenaci Dvanácti rozhněvaných mužů, ve které účinkují pouze herci-muži, se nyní opět setkal především s pánskou částí souboru. Z obsazení jmenujme alespoň Jiřího Kalužného, který ztvární Viléma z Baskervillu, jeho žáka Adsona z Melku bude hrát Petr Borovec a Jorgeho z Burgosu ztělesní Jan Hyhlík.
„Ecovo obsáhlé dílo patří k nejčtenějším románům celého 20. století. My ho uvedeme ve skvělé a evropskými jevišti prověřené adaptaci německého dramatika a režiséra Clause J. Frankla. Přestože Frankl napsal svou hru pro exteriérovou inscenaci, jsme přesvědčeni o tom, že mnohem více než pro hraní pod širým nebem je tato hra ideální pro magický svět divadelního sálu,“ říká dramaturg divadla Zdeněk Janál a krátce připomíná známý děj: „V jednom nejmenovaném italském klášteře dojde krátce po sobě k několika záhadným úmrtím místních mnichů. Klášterní komplex je však výjimečný i tím, že ukrývá přísně střeženou knihovnu obsahující veškeré vědění tehdejšího křesťanského světa. Po tom, zda ona úmrtí s tímto trezorem vzdělanosti souvisí, a dalších možných důvodech tragických událostí začne pátrat františkánský mnich Vilém z Baskervillu, který se nezalekne žádné překážky, aby se dostal až k cíli.“
Román Jméno růže celosvětově zpopularizovalo filmové zpracování režiséra Jeana-Jacquese Annauda z roku 1986 se Seanem Connerym v hlavní roli. „Konfrontace s filmem se nebojím, protože lidé většinou hodně zapomínají, jinak by se na filmy znovu nedívali,“ uvedl na tiskové konferenci před premiérou režisér Petr Kracik a dále upřesnil: „Navíc ne všechny události z románu a scény známé z filmu budou převedeny na divadelní scénu, protože ne všechny jsou předmětem našeho zájmu. Nechceme totiž soutěžit s románem ani s filmem – pokoušíme se vytvořit novou a ryze divadelní „verzi“ známého příběhu. Naše Jméno růže určitě nebude žádnou „operou“ přesycenou nejrůznějšími efekty. Usilujeme spíše o propracované herecké divadlo. Důkladná herecká práce bude asi největší a nejzajímavější odlišností naší inscenace od románové předlohy i jejího filmového zpracování.“
Scéna ve Východočeském divadle je dílem Jaroslava Milfajta, kostýmy navrhla Andrea Kučerová, pod hudbou je podepsán Dalibor Štrunc.
Před první premiérou se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy obrazů malíře Milana Krynka, člena Unie výtvarných umělců Hradec Králové.
TZ
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]