Kultura,  Tiskové zprávy

Jubilejní 20. ročník literární soutěže Cena Maxe Broda 2014 oslovuje mladé talentované autory

 

Společnost Franze Kafky vyhlašuje 20. ročník studentské literární soutěže o nejlepší esejCena Maxe Broda 2014.

Aktuální témata: Proč má tato literární cena jméno Maxe Broda?

Jsou sociální sítě přínosem pro život lidí?

Mé místo ve světě. Kde bych chtěl/a žít?

Soutěž je určena mladým lidem do 20 let, přihlásit se mohou i autoři, kteří žádnou školu nenavštěvují. Uzávěrka pro odevzdání textů je 17. dubna (včetně). Do tohoto termínu je zapotřebí doručit (osobně či poštou) text v pěti kopiích na adresu: Společnost Franze Kafky, Široká 14, Praha 1. Jméno a věk autora + kontaktní údaje: telefon, adresa (případně adresa školy, kterou navštěvuje) musí být přiloženy na samostatném listu.  Délka textu je omezena na 5 stran. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny do konce školního roku 2013/2014. Vítěz získá odměnu ve výši 6 000 Kč, 2. místo je dotováno 3 500 Kč a 3. místo 2 000 Kč. Více informací na www.franzkafka-soc.cz

Ceny Maxe Broda se každoročně zúčastní přes sto studentů a studentek z celé republiky. Mezi mladými talentovanými autory, kteří se ucházeli o zisk Ceny Maxe Broda, byli například mnozí nynější respektovaní publicisté či úspěšná spisovatelka Petra Hůlová. Texty hodnotí literární redaktoři, badatelé a spisovatelé. Oceňují hlavně úsilí autora o vyjádření vlastního názoru, dodržení žánru eseje a stylistickou úroveň textu. Soutěžní žánr eseje organizátoři nevybrali náhodou. Nejlépe rozvíjí písemné schopnosti studentů, vede je k samostatnému uvažování, k promyšlenému písemnému vyjádření názorů. Tradičně bývá zařazeno i literární téma, které má soutěžící pobídnout k četbě a k samostatné interpretaci literárních děl.

Markéta Mališová, ředitelka Společnosti Franze Kafky, která Cenu pořádá, motivuje mladé autory k psaní: „Obdivuji všechny, kdo si sednou před prázdný bílý papír a formulují své nápady. Pro mě samotnou jsou to velmi cenné okamžiky.

Cena je poctou spisovateli, velké osobnosti středoevropské kultury a věrnému příteli Franze Kafky. Max Brod pro světovou kulturu objevil dílo Kafkovo, hudební tvorbu Leoše Janáčka a knihy Jaroslava Haška. Za svého působení v Praze či později v izraelském Tel Avivu se neúnavně staral o mladé a nadějné literární talenty.

Mottem soutěže je vzkaz, který k účastníkům při příležitosti vyhlášení prvního ročníku vyslal slavný izraelský spisovatel Amos Oz: „…pište s náruživostí, ale i s opatrnou přesností.“

 

Společnost Franze Kafky

Společnost Franze Kafky je nevládní nezisková organizace, která byla založena v roce 1990. Jejím hlavním cílem je přispět k oživení tradic, z nichž vzešel unikátní fenomén tzv. pražské německé literatury, a obnovit obecné povědomí o významu kulturní plurality středoevropského regionu, kde spolu po staletí žili Češi, Němci a Židé. Jméno Franze Kafky je pro ni symbolem zmíněných tradic, věnuje jeho dílu soustavnou pozornost a usiluje o to, aby se stalo přirozenou součástí českého kulturního kontextu. Podařilo se jí mnohé: od postavení pomníku Franze Kafky, přes první vydání souborného díla Franze Kafky v českém jazyce ve vlastním Nakladatelství Franze Kafky, po vybudování Centra Franze Kafky, kulturního střediska se společenským sálem a knihovnami v srdci pražského Josefova, v Široké ulici. Společnost Franze Kafky má přibližně 1 000 členů z celkem 23 států světa.

TZ

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]

Share
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jubilejní 20. ročník literární soutěže Cena Maxe Broda 2014 oslovuje mladé talentované autory

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy