Povedené básničky pro děti: Dědovy říkanky z nakladatelství Fragment.
Michal Kraus, Dědovy říkanky. Abeceda. Ilustroval Josef Quis.Fragment 2013.
Všichni víme, jak děti milují básničky a říkanky. Většina dospělých už tento žánr nijak obzvláště nevyhledává. A je to škoda. Zestárli jsme snad natolik, že nám nemají verše co říci?
Důvodů, proč někteří z nás hledí na básně s jistým nezájmem, může být několik. Nejednou za to může špatně vybudovaný vztah z dětství a školních lavic. Učitelé na základních školách vynuceným biflováním k nim pozitivní vztah zrovna nevytvořili. A nebyla to chyba básní, spíše také nepřitažlivého nebo žádného výkladu.
Přesto leckomu v hlavě utkvěly kousky, které i po několika desítkách let odříká, jako by se je učil včera: od básní Mileny Lukešové po Máchův máj, Nezvalovo Na břehu řeky Svratky nebo útržky z Erbenovy Polednice či Vodníka a další.
V dospělosti vidíme v Nezvalově Svratce sílu a emoční hloubku. Jako dítka školou povinná jsme jen dostali zadání: naučit se báseň, strana… Ale co měl Nezval společného s řekou Svratkou? Kudy vůbec protéká? Proč kolem ní chodil, „koupal se a snil“?
Stejně jako se dá láska k básním zkazit, daleko lepší je v dětech tuto půvabnou zálibu vypěstovat: básničky tu nejsou jen pro potěchu, ale u dětí rovněž rozšiřují slovní zásobu a procvičují paměť. Hezké verše děti rády samy od sebe opakují a vyžadují, abyste jim je předčítali či recitovali opakovaně.
V dětských letech jsem si sama nejvíce oblíbila rozverné verše Jiřího Žáčka (a jeho knížky doma oprašujeme už druhou generaci) .
Dobře vyvedené básně pro děti mají být rytmické, srozumitelné a v knižní publikaci doplněné řadou barevných obrázků. Když dítě pochopí, o čem se v básni mluví, co je jí zamýšleno, snadněji si ji zapamatuje. A oblíbí.
Z těch současných pro nejmenší čtenáře a posluchače pak rozhodně doporučuji Dědovy říkánky – Abeceda od Michala Krause. Tak luxusně jsem se u veršů nepobavila, ani nepamatuji. Autor si bravurně hraje se slovy na konkrétní písmena. A ačkoliv již vyšla řada knih pro děti, přibližující jim abecedu, Michal Kraus se vůbec nesnižuje k nějakým plytkým, jednoduchým a ohraným veršům. Jeho básně jsou bohaté, plné nápadů, pozvedávají kouzlo jazyka a ukazují, co všechno s ním je možné.
Cákali se cejni
Cákalo se velice,
Hejno cejnů v rybníce.
Cákali se celý den,
Vycákali vodu ven.
Sumec Cyril na dno klesnul,
Na cejny pak jenom hlesnul:
„Zatracené cejní hrátky,
Nacákejte vodu zpátky!“
Čápi
Čáp čápěti čistí čelo,
Černým čmoudem profičelo.
Čápice se čertí, čílí,
Čáp musí být čistý, bílý.
Čápě říká čápici:
„Obleču si čepici.
Nejlépe bych učinilo,
Kdybych čápě černé bylo.“
S takovými verši si lze básničky jen zamilovat. Knížka je určena pro děti od tří let. Rozhodně je bude bavit a s přibývajícím věkem rády poznají i složitější útvary… A třeba zakusí vlastní tvorbu.
MB
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]