Festival Dvořákova Praha již příští týden!
Velkolepou hudební poctu v podání světových orchestrů a sólistů složí nejproslulejšímu umělci naší historie šestý ročník festivalu Dvořákova Praha. Do slavnostního, do posledního místa vyprodaného zahájení zbývá pouhých pár dní: festival slavnostně odstartuje v úterý 10. září v přímém přenosu České televize vynikající americká violoncellistka Alisa Weilerstein a dirigent Jiří Bělohlávek v čele České filharmonie. Vedle mistrovského Dvořákova violoncellového koncertu zazní v rámci večera i světová premiéra smyčcové verze Adagia polského skladatele Krzysztofa Pendereckého, a to za osobní účasti tohoto významného komponisty. S hvězdnou Alisou Weilerstein se mohou zájemci setkat ještě o den později na recitálu v Pražské křižovatce.
Slavnostnímu zahajovacímu večeru bude v neděli 8. září předcházet festivalová ouvertura – uvedení Lužanské mše, a to na místě nanejvýše příhodném – v kapli lužanského zámku, kde Antonín Dvořák pobýval na pozvání mecenáše Josefa Hlávky. Stane se tak přesně v den 172. výročí narození tohoto nejznámějšího z českých skladatelů.
„S letošním ročníkem zakládáme novou dramaturgickou sérii Po stopách Antonína Dvořáka, v jejímž rámci budeme putovat po místech bytostně spojených s mistrovou tvorbou,“ vysvětluje Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu.
Dvořákova Praha nabízí až do 20. září intenzivní hudební zážitky s díly Antonína Dvořáka a dalších skladatelů světové hudební historie v podání mimořádných interpretů. Festival tak v příštích dnech a týdnech návštěvou poctí například fenomenální pianista Jevgenij Kissin, šéfdirigent Metropolitní opery Fabio Luisi, houslista Julian Rachlin, pěvec Adam Plachetka či světové orchestry Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Beijing Symphony Orchestra nebo Kammerorchester Basel. Výsadní postavení rezidenčního orchestru festivalu zaujímá Česká filharmonie.
„Vedle hvězdných jmen dává festival prostor vyniknout i nejmladší generaci umělců v rámci cyklu Debut. Letos přivítáme houslistku Esther Yoo, violoncellistu Ivana Kariznu a klavíristu Denise Kožuchina. Jsem přesvědčen, že o této trojici umělců ještě v budoucnu mnohé uslyšíme. Přestože na Dvořákově Praze vystupují jako debutanti, mají už za sebou úctyhodné mezinárodní úspěchy a stojí za pozornost,“ dodává k programové nabídce Marek Vrabec.
Festival oslovuje nejen tradiční dvořákovské publikum a milovníky klasiky. Vedle mladých umělců pracuje Dvořákova Praha i s mladým publikem, se kterým komunikuje osobitou street artovou kampaní „Klasika baví“ a zve je do Klubu mladých. A ani nejmladší návštěvníci nezůstanou stranou – v sobotu 14. září mohou zavítat na rodinný den ušitý na míru dětskému publiku. Některé z festivalových večerů jsou již vyprodány.
Generálním partnerem festivalu je tradičně investiční skupina KKCG, jež se zavázala k podpoře Dvořákovy Praha až do roku 2017. Festival též nově získal čtyřletý grant hl. m. Prahy. Podrobnější informace k programu i prodeji vstupenek jsou k dispozici na www.dvorakovapraha.cz.
Festival Dvořákova Praha v Rudolfinu 10. září slavnostně otevře violoncellistka Alisa Weilerstein za doprovodu České filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka proslulým Dvořákovým Koncertem h moll. Není bez zajímavosti, že tuto svou oblíbenou skladbu poprvé veřejně provedla v pouhých čtrnácti letech s New York Youth Symphony v Carnegie Hall. “Když jsem se tento koncert naučila, bylo mi dvanáct. Vždycky k němu budu mít zvláštní náklonnost, nejen kvůli těmto skoro dětským zážitkům, ale proto, že je to jedno z mistrovských děl koncertní literatury vůbec,” vzpomíná Alisa Weilerstein. Mezinárodní renomé si vydobyla za styl hry, v němž kombinuje virtuozitu a technickou dokonalost se spontaneitou interpretace. V rámci večera zazní také Beethovenova 7. symfonie a především 3. symfonie legendy hudební avantgardy, letošního jubilanta, osmdesátiletého Krzysztofa Pendereckého, který slavnostní zahájení festivalu poctí svou návštěvou. Větu Adagio uvede Česká filharmonie v autorské interpretaci pro smyčce ve světové premiéře. Koncert začíná ve 20.00 a od 20.25 jej ve zpožděném přenosu bude vysílat ČT Art.
Ještě před slavnostním zahájením dojde v den Dvořákových 172. narozenin, tedy 8. září, v zámecké kapli v Lužanech k unikátnímu provedení jeho tzv. Lužanské mše D dur. Skladatel dílo zkomponoval pro svého přítele a českého mecenáše Josefa Hlávku právě při příležitosti vysvěcení této kaple v rodinném sídle Hlávkových. Dílo přednese přední český soubor Ensemble Inégal v čele s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou. Varhany z roku 1887 rozezní Vladimír Roubal. Vedoucí souboru Ensemble Inégal Adam Viktora uvede koncert společně s americkým muzikologem Davidem Beveridgem průvodním slovem o pozadí vzniku tohoto pozoruhodného díla.
Česká filharmonie, provázaná s festivalem nejen svou minulostí, kdy ji na jejím zahajovacím koncertě dirigoval sám Dvořák, chystá kromě zahajovacího koncertu ještě dva výjimečné večery. Spolu s Pražským filharmonickým sborem a hvězdnými sólisty 15. září provede v katedrále svatého Víta na Pražském hradě Verdiho Rekviem. Zárukou nevšedního zážitku je fakt, že za dirigentským pultem bude stát Fabio Luisi, šéfdirigent MET, Vídeňských symfoniků a Curyšské opery v jedné osobě. Sólových partů se zhostí mladá ruská sopranistka Anna Samuil, která má za sebou práci v MET či milánské La Scale, rumunská mezzosopranistka Ruxandra Donose, italský tenorista Massimo Giordano a mladý český basista Jan Martiník, nyní člen Staatsoper Unter den Linden v Berlíně. 18. září v Rudolfinu náš přední orchestr doprovodí vynikajícího houslistu Juliana Rachlina, který ji bude současně řídit jako dirigent. Rachlin se kromě houslového virtuosa stal skvělým hráčem na violu a je i stále respektovanějším dirigentem. V programu zazní díla Felixe Mendelssohna Bartholdyho a Michaila Ivanoviče Glinky.
Program Dvořákovy Prahy zdobí i zahraniční orchestry zvučných jmen. Jiskřivý Kammerorchester Basel, s nímž rádi spolupracují Cecilia Bartoli, Magdalena Kožená či Andreas Scholl, doprovodí v Beethovenově koncertu virtuózního německého houslistu Christiana Tetzlaffa. Stane se tak 16. září v Rudolfinu. S programem dvou méně hraných Dvořákových symfonií, jmenovitě 3. a 4. symfonie, se v Praze představí věhlasný pekingský orchestr Beijing Symphony Orchestra. Vystoupení na Dvořákově Praze je jedním ze zastavení orchestru v nejprestižnějších koncertních síních Evropy. Stojí za pozornost, že právě Pekingský symfonický orchestr se zasloužil o čínskou premiéru Dvořákových symfonií č. 6 a 7. Jeho šéfdirigent Tan Lihua je prvním čínským dirigentem, který uvedl všechny Dvořákovy symfonie. Dílo českého skladatele se řadí mezi jeho nejoblíbenější, Dvořákovy skladby pod jeho taktovkou zazněly více než třistakrát.
Závěrečný koncert festivalu v přednesu skvělého Deutsches Symphonie Orchester Berlin pak pod taktovkou Cornelia Meistera představí polského klavíristu Rafala Blechacze. Publikum se může těšit na Schumannův klavírní koncert, zajímavým kontrapunktem k Pendereckého skladbě na zahajovacím koncertě bude skladba Changements od Davida Philipa Heftiho. Dvořákovu Prahu 2013 pak uzavřou nezaměnitelné tóny Dvořákovy Novosvětské…, která je od prvního ročníku festivalu, společně s violoncellovým koncertem, skladbou, která zní v okamžicích nejslavnostnějších, zpravidla na zahajovacím či závěrečném koncertě.
S vybranými instrumentalisty se mohou posluchači setkat podruhé v rámci recitálové řady a vychutnat si tak jejich interpretační umění zblízka v recitálovém programu. To je případ violoncellistky Alisy Weilerstein, ale i Juliana Rachlina, který po koncertě s Českou filharmonií vystoupí druhý den jako sólista recitálu, na němž se kromě houslí chopí i violy. Oba umělci chystají své programy do intimního prostředí Pražské křižovatky. Alisa Weilerstein se za podpory pianisty Iva Kahánka ponoří do děl Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse a Fryderyka Chopina. Julian Rachlin si pro svůj recitál vybral skladby Brahmse, Dvořáka a Cézara Francka.
Ve formě sólového vystoupení se mohou návštěvníci festivalu těšit i na fenomenálního pianistu Jevgenije Kissina se zbrusu novým programem sestávajícím ze skladeb Franze Schuberta a Alexandra Skrjabina. Kissin disponuje oduševnělým projevem a jedinečnou technikou, které jeho interpretaci přibližují k absolutnímu muzikantství. Do Prahy zavítá také jedinečný český basbarytonista Adam Plachetka, jeden z mála českých pěvců, kterému se daří nepřehlédnutelně prosazovat v zahraničí. Tento sólista Vídeňské státní opery s nádherným, barevně jednotným temným basbarytonem uvede 17. září v Rudolfinu mj. Dvořákovy Cigánské melodie. Doprovodí jej přední britský pianista Gary Matthewman.
V kategorii „A Cappella“ bude letos uvedeno Faurého Rekviem, a to ve zřídka prováděné verzi bez doprovodu orchestru, jen se sólisty, sborem a v doprovodu varhan. Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem na koncertě v Rudolfinu 19. září přednesou i významné sborové skladby Leoše Janáčka Říkadla a Otčenáš. Pražský filharmonický sbor je špičkovým vokálním souborem s téměř osmdesátiletou tradicí a mezi jeho koncertní partnery patří nejlepší světové orchestry.
Cesty hudební budoucnosti nastíní festivalový cyklus s názvem Debut zaměřený na nadějné mezinárodní talenty nejmladší generace. V Koncertním sále Pražské konzervatoře vystoupí 12. září korejská houslistka Esther Yoo, o níž francouzský list Le Republican napsal: „Její hra zněla sálem jako sen a není troufalost přirovnávat osobnost této mladičké virtuosky k Davidu Oistrachovi 21. století…“ Běloruského violoncellistu Ivana Kariznu zase srovnává kritika s mladým Rostropovičem a sedmadvacetiletý ruský klavírista Denis Kožuchin už dobyl slavné světové koncertní síně Carnegie Hall nebo Théâtre du Châtelet v Paříži.
Na druhou zářijovou sobotu chystá festival další novinku, kdy celý jeden festivalový den věnuje dětem a jejich rodičům. Na tzv. rodinném dni 14. září tak mohou návštěvníci zavítat hned na tři koncerty připravené pro nejmenší posluchače, ale také si vyrobit vlastní zábavnou knihu o Antonínu Dvořákovi či zhlédnout divadelní představení v parku. Program bude probíhat v Rudolfinu, na Pražské konzervatoři, kde ostatně Antonín Dvořák působil jako ředitel, a v jejich okolí. Program začíná v 10.30 hodin. Součástí rodinného dne je přednáška dvořákovského badatele Davida R. Beveridge Antonín Dvořák, jak ho neznáte.
Festival vychází vstříc také mladým příznivcům klasické hudby, kterým nabízí vedle obvyklých příznivých cen též bohatou programovou nabídku. Všichni držitelé platných studentských průkazů a indexů do 26 let se mohou stát zdarma členy Klubu mladých Dvořákovy Prahy. Součástí programové nabídky jsou například rozhovory s umělci z debutové řady přímo na pódiu koncertního sálu Pražské konzervatoře. Nejen do Klubu mladých lákají pořadatelé letos netradiční street artovou kampaní.
Koncerty se odehrají v prostorách Dvořákovy síně Rudolfina, nově v Pražské křižovatce (kostele sv. Anny), katedrále sv. Víta a Koncertním sále Pražské konzervatoře. Podrobný program je k dispozici na www.dvorakovapraha.cz. Prodej vstupenek na všechny festivalové koncerty probíhá ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy, pokladně Rudolfina a dále v sítích Perfect System a Ticketpro, na pobočkách CK Fischer a také v síti Sazka Ticket. Vstupenky jsou dostupné i online na www.dvorakovapraha.cz.
V letošním roce vstupuje festival Dvořákova Praha do nové etapy s novým uměleckým ředitelem Markem Vrabcem. S ohledem na dlouhodobost plánování ponese jeho rukopis zcela až ročník 2014. Marek Vrabec i nadále zůstává uměleckým šéfem festivalu Struny Podzimu. Pozici výkonné ředitelky festivalu Dvořákova Praha od letošního roku zastává Dana Syrová. Organizační a produkční týmy obou festivalů – Strun podzimu i Dvořákovy Prahy – úzce spolupracují a využívají přirozeně se nabízejících synergií. V čele pořádající Akademie klasické hudby stojí Robert Kolář.
Spoluzakladatelem a dlouholetým generálním partnerem festivalu Dvořákova Praha je investiční skupina KKCG, jež podporuje mimo jiné i Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary či Struny podzimu. Mezi její zásadní CSR projekty patří Nadace Proměny zaměřená na oživení veřejných prostor, krajiny a městských parků. Výrazné postavení mezi domácími filantropy stvrdilo též nedávné udělení ocenění Gold Medal in the Arts za kulturní filantropii Karlu Komárkovi. Festival tímto děkuje investiční skupině KKCG za výjimečnou podporu. Poděkování patří též dalším partnerům a podporovatelům v čele s Magistrátem hl. města Prahy.
8. září / Lužany
ENSEMBLE INÉGAL
Antonín Dvořák: Mše D dur, op. 86 „Lužanská“
10. září / Rudolfinum
ALISA WEILERSTEIN, ČESKÁ FILHARMONIE, JIŘÍ BĚLOHLÁVEK
Krzysztof Penderecki: Adagio ze Symfonie č. 3 (úprava pro smyčce)
Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 h moll, op. 104
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 7 A dur, op. 92
11. září / Pražská křižovatka
ALISA WEILERSTEIN
Johannes Brahms: Sonáta pro violoncello a klavír e moll, op. 38
Antonín Dvořák: Klid lesa
Antonín Dvořák: Polonéza A dur
Fryderyk Chopin: Sonáta pro violoncello a klavír g moll
12. září / Pražská konzervatoř
ESTHER YOO
Johann Sebastian Bach: Chaconne z Partity č. 2 d moll, BWV 1004
Felix Mendelssohn Bartholdy: Sonáta pro housle a klavír F dur (1838)
Jeong Kyu Park: variace na tradiční korejské písně
Franz Waxman: Carmen Fantasie
12. září / Rudolfinum
JEVGENIJ KISSIN
Franz Schubert: Sonáta pro klavír D dur, op. 53
Alexandr Nikolajevič Skrjabin: Sonáta – fantazie č. 2 pro klavír gis moll, op. 19 a
výběr z Etud, op. 8
13. září / Pražská konzervatoř
IVAN KARIZNA
Johann Sebastian Bach: Suita č. 6 pro sólové violoncello D dur, BWV 1012
Ludwig van Beethoven: Sonáta pro violoncello a klavír č. 4 C dur, op.
Dmitrij Šostakovič: Sonáta pro violoncello a klavír d moll, op. 40
14. září / Rudolfinum,
Pražská konzervatoř a okolí
RODINNÝ DEN
KÜHNŮV DĚTSKÝ SBOR
KLASIKA NEJMENŠÍMI
KOMORNÍ SOUBOR HAMU
14. září / Rudolfinum
BEIJING SYMPHONY ORCHESTRA
Fang Kejie: Reba Dance – Symphonic Prelude
Antonín Dvořák: Symfonie č. 3 Es dur, op. 10
Antonín Dvořák: Symfonie č. 4 d moll, op. 13
15. září / katedrála sv. Víta
ČESKÁ FILHARMONIE, FABIO LUISI
Giuseppe Verdi: Rekviem
16. září / Rudolfinum
KAMMERORCHESTER BASEL
Ludwig van Beethoven: Houslový koncert D dur, op. 61
Joseph Haydn: Symfonie č. 102 B dur, Hob. I/102
17. září / Rudolfinum
ADAM PLACHETKA
Antonín Dvořák: Cigánské melodie, op. 55
Sergej Rachmaninov: Preludium č. 4 D dur, op. 23
Richard Strauss: výběr z písní
Árie z oper Mozarta, Rossiniho, Donizettiho a Verdiho
18. září / Rudolfinum
JULIAN RACHLIN, ČESKÁ FILHARMONIE
Michail Ivanovič Glinka: Ruslan a Ludmila – předehra
Felix Mendelssohn Bartholdy: Houslový koncert e moll, op. 64 a Symfonie A
dur, op. 90 „Italská”
19. září / Pražská konzervatoř
DENIS KOŽUCHIN
Franz Schubert: 4 Impromptus, op. 90 (D. 899)
Sergej Prokofjev: Sonáta pro klavír č. 6 A dur, op. 82
19. září / Pražská křižovatka
JULIAN RACHLIN
Johannes Brahms: Sonáta pro housle a klavír G dur, op. 78
Sonáta pro violu a klavír č. 1 f moll, op. 120
Antonín Dvořák: Romantické kusy pro housle a klavír, op. 75
César Franck: Sonáta pro housle a klavír A dur, M. 8
19. září / Rudolfinum
PRAŽSKÝ FILHARMONICKÝ SBOR, LUKÁŠ VASILEK
Gabriel Fauré: Rekviem, op. 48
Leoš Janáček: Říkadla
Leoš Janáček: Otčenáš
20. září / Rudolfinum
DEUTSCHES SYMPHONIE-ORCHESTER BERLIN
David Philip Hefti: Changements
Robert Schumann: Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“
Festival Dvořákova Praha se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy.
Generální partner: investiční skupina KKCG
Za podpory: hlavní město Praha
Hlavní partner: Loterijní a sázková společnost SAZKA
Partneři: Agrofert, Česká pošta, Finmarket, GS Condro, Cemio Switzerland, FINMARKET
Hlavní mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas, MF Dnes, iDNES.cz
Mediální partneři: Reflex, Opera Plus, The Prague Post
Dodavatelé: AK Šafář & Partners, Centr Group, Scholz & Friends, VCCP Prague, Letiště Praha
Oficiální hotel: Hotel InterContinental Praha
Oficiální vůz: BMW CarTec Praha
Neziskový partner: Nadace Proměny
TZ
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]