Jak odnaučit psa tahat na vodítku? Zapracujte na psovi i na sobě
Taky už léta bojujete při procházkách s vlastním psem? Každé venčení se tak, na místo příjemného společného zážitku, mění pro vás oba v nepříjemné přetahování. Odnaučit psa tahat na vodítku ale nemusí být žádná věda – pokud se chcete učit i vy sami.
Lindner Ralf, Jak naučit psa, aby netáhl na vodítku. Nakladatelství Grada 2013.
Možná si teď říkáte ono otřepané: „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“ Psi jsou ale schopni učit se celý život, stejně jako lidé, a žádný z nich není tak hloupý, aby se něco nenaučil. Vše záleží jen na pánovi.
Dobrým rádcem všem, kteří mají se svým psem nějaký komunikační problém, může být například knížka Ralfa Lindnera – Jak naučit psa, aby netahal na vodítku.
Nenechte se ale zmást tím češtinářsky trochu krkolomným názvem. Nejedná se o učebnici, která by popisovala metodu výcviku psa v tomto konkrétním případě. Jde o poměrně šikovnou příručku, která rozebírá, jak pes vnímá svět a proč se v dané situaci chová tak, jak se chová.
Stejně tak ukazuje, kde se my jako páníčci dopouštíme chyb, učí nás, jak psovi lépe porozumět, nenásilně sladit jeho životní styl s naším a odstranit bariéry při vzájemné komunikaci. To jsou pravidla důležitá nejen tehdy, když chcete odnaučit psa tahat na vodítku, ale i v mnoha dalších situacích.
To, co psa nutí vás táhnout, jsou jeho vlastní cíle. Ty mohou být různé: potřeba vyprázdnit se, označkovat sloup, na kterém už nechal vzkaz jiný pes před ním a tak dále. Na jediné procházce jsou takových cílů desítky.
Jak je to možné? Psi nedokážou přemýšlet o budoucnosti a plánovat jako lidé. Zatímco my vyrazíme na cestu s jasným cílem dostat se do práce, pes nemá jasný cíl a jde od podnětu k podnětu. Na začátku procházky vás tak může táhnout, protože se potřebuje vyprázdnit, pak chytí pachovou stopu a jde po ní, někde se pohne stéblo trávy a pes běží ono místo prohlédnout… Tím, že vás pes táhne na vodítku, vždy dosáhne úspěchu, protože vás dostane přesně tam, kde sám chce být. A proto své chování stále opakuje.
Svou roli v tom, jak se pes chová na vodítku, navíc hraje stres. Ten u psa může vyvolávat řada faktorů, nepříjemných pocitů z napnutého vodítka a škrtícího obojku nevyjímaje. Proto je důležité snažit se je eliminovat. Začít se musí mnohdy už doma – příprava na procházku je důležitá. A nejen to…
Předpokladem k tomu, abyste se dorozuměli se svým psem, je už to, jaká pravidla mu nastavíte v běžném životě. Celkově vzato, důležité je, aby pes věděl, že jsou pravidla, která určujete vy a která on musí dodržovat. Vy přitom musíte být důslední. Promíjení drobných nedostatků, jako například když pes leží mezi dveřmi a vy ho překročíte, protože ho nechcete „otravovat“, je zásadní chyba.
Možná si teď říkáte, že je těch pravidel nějak moc a že by to pro vás bylo hodně práce, nebo že byste svého psa zbytečně stresovali. Pokud nemáte chuť a snahu se svým psem pracovat (a tedy zapracovat i na sobě), pak dál nehledejte řešení svých problémů, protože, jak píše i Ralf Lindner, bez práce to nejde.
Pokud však svého psa nevnímáte jen jako mazánka a chcete, aby z vás byli dobří parťáci, pak sáhněte po titulu Jak naučit psa, aby netahal na vodítku. Tato knížka vám dá odpovědi na vaše otázky a nabídne řešení výše nastíněných (ale i dalších) problémů ve vašem vztahu se psem.
Knížka Ralfa Lindnera přináší praktické rady co se výběru vhodných pomůcek týče (typů obojků, postrojů, vodítek a podobně) i návody na to, jak psa něčemu naučit, jinému odnaučit a naučit se s ním komunikovat.
Nakonec zjistíte, že řešení se dá najít. Záleží ale na vás, jestli se problému budete chtít postavit čelem, něco nového se sami přiučit a budete-li mít dost trpělivosti pracovat se svým psem.
Anna Burdová
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]