Proč pít mléko? Jak je to s laktózou u různých druhů mléka?
Mléko je základní zdroj výživy mláďat savců. To ví každé malé dítě. Mléko různých savců se liší svým složením podle potřeby toho kterého druhu. Ve všech najdeme laktózu, což je disacharid složený z monosacharidů glukózy a galaktózy, která se přirozeně vyskytuje pouze v mléce savců a je významným zdrojem energie. Obsah laktózy v mléce se u různých druhů liší.
Kojenec nemá s laktózou problém, je krmen pouze mlékem. U některých lidí přetrvává vysoká tolerance laktózy celý život, u jiných se časem snižuje a v některých případech se může vyvinout její intolerance. V Evropě, kde se skot tradičně po staletí chová i kvůli mléku, kde v historii právě kravské či kozí mléko mnohokrát pomohlo překlenout období hladomoru, se naprostá intolerance laktózy vyskytuje jen asi u 10% dospělé populace. Nejedná se o alergickou reakci, pouze o potíže způsobené sníženou snášenlivostí laktózy způsobené změnou trávících enzymů v závislosti na věku jedince.
Velmi vzácně se může objevit alergická reakce na bílkovinu kravského mléka. Ta se nejčastěji objeví již v raném věku – do 1 roku života dítěte asi u 5% dětí, u dospělých je její výskyt ještě vzácnější.
Na druhé straně je kravské mléko významným zdrojem vitamínu A, D a především vápníku, tolik potřebného pro zdravý rozvoj a zachování kostí.
Kolem mléka koluje i celá řada různých mýtů a pověr. Jako že mléko zahleňuje, překyseluje apod. Zatím žádná studie podobné účinky mléka neprokázala.
Nebojme se tedy konzumace mléka a už vůbec ne mléčných výrobků. Již po staletí patří k našemu jídelníčku a na drtivou většinu populace má blahodárné účinky.
Co ale v případě, že patříte do skupiny, jíž mléko „nedělá dobře“? Náležíte do skupiny lidí s intolerancí laktózy? Nebo nedejbože s alergickou reakcí na bílkovinu kravského mléka?
Příčinu většiny potíží nelze nalézt pod mikroskopem, ale v našem životě. Věci se nedějí bez příčiny a alergické reakce teprve ne. Málokdy bývají příčiny zjevné. Všichni máme sklon kumulovat problémy ve skrytosti, někdy i dlouhé roky. Tak dlouho nutíme sami sebe reagovat „proti sobě“ a „jinak“ než by naše duše chtěla, až vznikne alergická (= jiná než běžná) reakce na cokoli. Tělo začne alergicky reagovat na stav zaseknuté duše. Ze své zkušenosti vím, že právě homeopatie vám může v takové situace výrazně pomoci. Má moc vysvobodit duši z jejího „zaseknutí“, a tím již tělo nemá důvod k alergické reakci. A je po problému. Stejně jako u dalších nemocí. Vznik nemoci u každého jedince je podmíněn jeho geny a dědičností. Stimulem k vypuknutí nemoci může být jakýkoli stres, který způsobí „zaseknutí“. Léčbou je vhodný homeopatický lék, který dokáže toto zaseknutí odblokovat.
Přeji všem krásné léto, plné pohody, mléčných i jiných dobrot, slunce, lásky, odpočinku. A kdyby náhodou nějaká nemoc se chtěla vloudit, tak dobrého homeopata, který vás rychle uvede do pořádku.
Zdroj: www.bileplus.cz
Petra Cihlářová
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]
dostal milk1 legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz