14. mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby Praha
Od 14. července do 6. srpna 2013 bude letní Praha opět znít starou hudbou, tentokrát oděnou do římského hávu. Do úvodních tónů slavností zbývají pouhé tři týdny.
Čtrnácté Letní slavnosti staré hudby budou zahájeny s patřičným leskem ve Španělském sále Pražského hradu. Vystoupí německý soubor vokálních sólistů, světově proslulý Cantus Cölln, který je jednou z hlavních hvězd ročníku. V programu s názvem Theatrum sacrum ve čtvrtek 18. července představí římská oratoria a kantáty z doby rozkvětu žánru ve druhé polovině sedmnáctého století, v dílech barokních mistrů Marca Marazzoliho, Giacoma Carissimiho a jejich mnichovského následovníka Johanna Caspara Kerlla.
Druhý festivalový večer bude prostoupen geniem loci vatikánské Sixtinské kaple. Kostel sv. Salvátora vprostřed kláštera sv. Anežky České zažije 23. července magickou přeměnu v Cappellu Sistinu, již pod vedením Vojtěcha Semeráda zprostředkuje vokální soubor Cappella Mariana, který připomene renesanční mistry Felice Aneria, Jeana Moutona či Cristóbala de Morales
25. července si Novoměstská radnice rozpomene na hudbu, jež se hrála v době jejího vzniku. Proslulý norský flétnista Jostein Gundersen a soubor Currentes rozezvučí její zdi ballatami, chansony a madrigaly v programu s mystickým názvem Spinato intorno al cor.
Strhující hudební zážitek slibuje koncert fenomenálních Španělů: pěvce Carlose Meny a teorbisty a kytaristy Enrika Soliníse se souborem Euskalbarrokensemble, kteří dne 29. července vystoupí v barokní zahradě Zámku Troja s programem El tambor del mundo. Pražská Troja se tak, byť na jediný večer, stane pomyslným pupkem světa
Nejen do Říma, ale také z Říma vedou všechny cesty! Poslední červencový večer zamíříme z Říma do Lisabonu, v Břevnovském klášteře ten večer zazní v podání bravurního portugalského Ludovice ensemble a ve společnosti dalších jižanů, program Roma Lusitana – Lisbona Romana – a nalévat se bue i portské…
2. srpna se v Rudolfově galerii na Pražském hradě za asistence svaté Cecílie, patronky hudby, necháte unést kvartetem hráčů světoznámé Netherlands Bach Society v čele s houslistkou Cecilií Bernardini v programu Arcangello della Musica.
Vrcholem slavností se stane koncert 6. srpna s názvem Římská slavnost/Roman Festival, který se bude konat ve zdech Španělského sálu Pražského hradu, kdy zazní zářivý soprán Claire Lefilliâtre a polský orchestr Arte Dei Suonatori a český soubor Collegium Marianum.
Letošní dramaturgie Letních slavností staré hudby představuje Řím jako živé hudební centrum, místo zrodu či dotváření řady hudebních žánrů a stylů, od oratoria jako duchovní obdoby barokní opery přes světskou kantátu a instrumentální sólovou sonátu až po velkolepé, orchestrální concerto grosso. Atmosféra letní Prahy a překrásné prostředí všech koncertních sálů nepochybně přispějí k jižansky uvolněnému a zároveň slavnostnímu rázu tří festivalových týdnů.
Novinkou letošního roku je doprovodná akce festivalu, která se uskuteční v neděli 14. července v prostorách staropražského Clam-Gallasova paláce, kdy se hudbou rozezvučí jeho malebná nádvoří, schodiště zdobené Braunovými plastikami i krásný mramorový sál V připravené hudební dílně si zájemci, včetně těch nejmenších posluchačů, budou moci vyzkoušet společné muzicírování a seznámit se s barokními nástroji, chybět nebude ani občerstvení včetně italského caffe a gelato – zkrátka pravé letní Palazzo in festa…
Informace o prodeji vstupenek a jejich ceny, které se pohybují od 200 do 1400 Kč najdete na www.letnislavnosti.cz.
Jana Semelková
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]