Komiksový životopis: Anne Franková. Zasáhne vás u srdce.
Chtěla se stát slavnou spisovatelkou a novinářkou. Kvůli kruté nacistické ideologii se se svou rodinou dlouho skrývala v Amesterodamu, dokud její úkryt nebyl vyzrazen a všichni odvezeni do koncentračních táborů. Jediný, kdo přežil, byl její otec, který později nechal Anin deník a povídky vydat. Anne Franková se tak, aniž by se to mohla kdy dozvědět, nakonec skutečně proslavila; její zápisky byly přeloženy do mnoha jazyků, zfilmovány, zpracovány do divadelní hry a nakonec se staly i podkladem pro nový komiks z nakladatelství Paseka.
Komiksový životopis však přináší daleko více než samotné Aniny zápisky. Dostanete se do časově hlubší perspektivy: poznáte její rodinu a rodokmen. A pak šťastné rané dětství obou sester, Anny a Margot. Autoři nevynechávají žádné zajímavé detaily: dozvíte se porodní váhu a velikost novorozené Anny, jak obě děvčata spala v kojeneckém věku, jaké vztahy fungovaly v rodině. Dostáváte se tak do nového deníku – jako byste četli příběh někoho blízkého. Se všemi těmi obyčejnými lidskými radostmi a strastmi se stáváte jeho součástí, a pak když přichází okamžiky, kdy strasti přerůstají, kdy děvčata nemohou jít na plovárnu, jezdit autobusem, bruslit jen proto, že jsou židovky, kdy vidíte umírat jejich kamarády a známé, je vám úzko, jako by byl zasažen někdo vám blízký.
Nesmyslná nacistická ideologie zavraždila miliony lidí. To je obecně známé. Někdy jejich osudy splynou jen v čísla a v látku do osnov dějepisu. Mnoho lidí se již odpoutalo od vnímání té celé hrůzy jako něčeho opravdu strašného, co se nemělo nikdy stát a hlavně se již nesmí nikdy opakovat. Celá druhá světová válka a i období, které tomu předcházelo a způsobilo, že se celý ten řevnivý nenávistný útok neutnul ještě v zárodku, se stalo prostě minulostí. Zavřeli jsme knihu jedné lidské epochy a jedeme dál. Jenže – a neplatí to jen o druhé světové válce – tu knihu, již jenom jako čtenáři, bychom měli otevřít a připomínat si její obsah. A celé pochopení musí přejít z mozku do srdce.
Když čtete Anin životopis, podbarvený realistickými obrázky, uvědomíte si onu hloubku krutosti, ale i hrdinství některých lidí. Anne ve své podstatě měla trochu štěstí. I když jen dočasné a i když ho bylo skutečně jen pomálu. Její rodina včas emigrovala z Německa do Nizozemí. Jakmile však vtrhli nacisté i do okolních zemí a Holandsko kapitulovalo, kruté norimberské zákony přicházely i do nového domova. Rodina Frankových stejně jako mnoho dalších postižených svým židovským původem, ale také těch, kteří se i z jiných důvodů dostali na nežádoucí listinu, se snažila již dopředu připravit úkryt. Všichni se přesunuli do zadního traktu v Printsegracht 263, který měl zhruba 62 metrů čtverečních. Postupně k nim přibyli i další nocležníci. Potraviny jim obstarávali jejich nejdůvěryhodnější přátelé. Anne spolu s rodinou a dalšími žila v uzavřeném prostoru jako ve vězení a to po řadu měsíců. Poslouchali rádio a sledovali, co se ve světě děje. Od svých přátel získávali i čerstvý tisk. Radovali se z kapitulace Itálie a doufali, že válka brzy skončí. Trávili spolu však mnoho času; nonstop se stejnými tvářemi, stejnými zvyky. Po čase jejich soužití mělo určité trhliny, projevující se v letargii, v depresi nebo v hádkách. Přesto se ale snažili nějak žít dál, dokud to všechno neskončí.
Někdo je prozradil a byli deportováni. To už se z Aniných zápisků nedozvíme, ale autoři komiksu Sid Jacobson a Ernie Colón pokračují dál. Putují po stopách Anny a jejich příbuzných, ukazují svým způsobem paradoxy, kdy se Anne nadšeně dívá z okna vlaku. Tak dlouho zavřená v zadním traktu, a nyní převážená do tábora přesto jásá – vidí za okny léto. Rozkvetlá luka, modré nebe, je nadšená. I počátky života v táboře byly pro ni jistým ulehčením. Anne byla vždy rozverná, společenská. Shledání s novými lidmi a tvářemi jí přidalo chuť do života. Nebylo to na dlouho. Nedostatek jídla, nemoce, příliš mnoho práce, umírající, zápach z komínů z plynových komor. Vychrtlá Anne dostala svrab, později se obě sestry infikovaly tyfem a zemřely.
A život jde dál. Otto Frank, otec Anny a Margot, se v zuboženém stavu vrací z koncentračního tábora v Osvětimi domů do Amsterodamu. Ví, že svou ženu už nikdy neuvidí. Ale stále doufá, že se setká se svými dcerami. Zanedlouho zjistí, že zůstal úplně sám. Jedna z bývalých zaměstnankyň, která celé rodině v čase úkrytu pomáhala, mu předá Annin deník. Otto Frank ho nemůže dlouho otevřít, bolest je příliš velká. Jednou se však odváží a díky jejím zápiskům se znovu vrací v čase, kdy byli všichni živi a pohromadě.
Komiksový životopis Anne Franková byste si měli přečíst, uchovat v knihovně a předávat svým dětem. Anne byla dítě jako každé jiné, byla mladou dívkou, které nebylo dopřáno, aby mohla žít normální život, mít svou rodinu a děti, plnit si své sny. Jako miliony dalších. V blízkosti jejího osudu i díky tomuto zpracování si mnohonásobně uvědomíme hodnotu lidského života, myšlenky, přání, touhy, každodenností, které by neměly být nikomu ukradeny.
Sid Jacobson, Ernie Colón, Anne Franková, komiksový životopis. Nakladatelství Paseka 2013.
MB
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]