Milerův Krtek do každé rodiny
Usměvavého černého krtečka od Zdeňka Milera zná bezesporu absolutně každý. Jeho příběhy patří mezi první, které shlédnou děti, sotva přijdou na chuť kresleným pohádkám. V postýlce se tulí k jeho plyšákovi, čtou si z leporel a knížek o Krtkovi. A úžasné na této postavičce je, že baví i dospělé bez ohledu na věk.
Zdeněk Miler už bohužel není mezi námi, ale jeho Krtek je prostě nesmrtelný. Je to fenomén, je náš a věřím, že u nás ho v oblibě nepřekoná ani Mickey Mouse.
Zná ho téměř celý svět. Můj kamarád, pocházející z Iráku, mne před lety velmi překvapil tím, když mi oznámil, že u nich běžně v televizi běží české animované pohádky, včetně Pata a Mata, Krtka a dalších. Před třemi lety po něm šíleli návštěvníci EXPO 2010 v Šanghaji. Staré díly se nám jistě neokoukají, nicméně – už jste o tom přemýšleli: myslíte, že přijdou další nové příběhy? Vždyť i po smrti Walta Disneyho Mickey Mouse se točil dál. Budeme mít i nového Krtka?
Znáte logo Bratří v triku. A víte, kdo je jejich autorem? Ano, Zdeněk Miler!
Proč právě Krtek? Prý v roce 1956 jednou Zdeněk Miler při procházce uviděl na poli krtiny. Přitom v tu chvíli přemýšlel, jak by mohl být ztvárněn film pro děti, aby pochopily výrobu textilií. Krtek přišel vhod a s ním i jeho kalhoty. S kapsami. Nejdřív ale musel Zdeněk Miler vyzkoušet, jak na první pohled z ne zrovna roztomilého poloslepého hmyzožravého savce udělat přitažlivou animovanou figurku pro děti.
V Krtkovi a kalhotách ještě černé zvířátko mluví ve větách, později už vydává jen naivní emoční zvuky. Víte, komu patří Krtkův hlas? Byly to dcery Zdeňka Milera.
Je Krtek pořád stejný? V našich srdcích určitě ano, ale když se podíváte na první snímek Jak Krtek ke kalhotám přišel a na pozdější, jistě zaznamenáte řadu rozdílů. Například původní měl delší nos a dokonce ocásek. To vše je pryč, nosánek je drobný a na hlavičce vyrašily delší chloupky.
Bude někdy Krtek v 3D? Trendy jdou kupředu a nové dětské filmy mají v současné době na filmovém plátně vedle 2D i 3D verzi. Zdali by děti chodily do kina na klasického Krtka, to netuším; záleží nejspíš na rodičích, zdali by vynaložili na vstupné na pohádku, kterou mají doma většinou na DVD. Mělo-li by však význam vytvořit takového nemotoru v 3D verzi, musíme si položit otázku, jaký by byl děj filmu, aby mělo význam nasazovat si brýle. I v současné době jsou natočené mnohé snímky, které lákají děti na 3D verzi, nakonec se však jedná jen o dražší vstupné. Příkladem budiž hollywoodská Rebelka, úžasná dětská pohádka, kde však 3D brýle absolutně ztrácejí smysl. Vnučka Zdeňka Milera však prý má tyto ambice: chtěla by, aby byly natočené nové díly, a nebojí se ani populární 3D verze.
Aktuálně máte možnost si domácí sbírku ještě doplnit o nové knížky z nakladatelství Albatros – Krtek a autíčko a Jak Krtek uzdravil myšku. Vycházejí přesně z kompozice animovaných snímků, jsou velkého formátu, a tudíž nabízejí velké a srozumitelné ilustrace, doplněné citlivým textem, který nenarušuje Krtkovu „němou“ atmosféru. Knížky samy o sobě splňují přesně to, co dokáže film – lákají čtenáře bez ohledu na věk. Malé děti hlavně ocení barevné obrázky, začínající čtenáři pak větší písmo textu a my dospělí z nostalgie bereme tyhle knížky rádi do rukou a listujeme v nich už jen proto, že jsme na Krtkovi vyrostli.
Příjemnou zábavu…
MB
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]