Knihy,  MB

Na co se ptají muži o ženách?

Tomáš Novák, The Beastess. Na CO se ptají muži. O ženách.

Pokud patříte, stejně jako já, mezi fanoušky knížek poradenského psychologa PhDr. Tomáše Nováka, pak vězte, už je zase další na pultech. Tentokrát je nastolené zvídavé téma mužů o ženách. A nezůstal při nich Tomáš Novák sám. Přijal k sobě ženský protějšek, jenž si přezdívá The Beastess, což je taková zajímavá slovní hříčka z angličtiny.

„The Beastess and The Beast“ je název mé anglické firmy,“ říká spoluautorka, „jejímuž založení jsem krom své původní psychiatrické profese věnovala své dosavadní emigrantské úsilí. Jedná se o těžko přeložitelnou slovní hříčku, parafrázi v anglickém prostředí notoricky známého názvu pohádky „The Beauty and The Beast“. Což je naše české Kráska a zvíře. Namísto „krásky“ („The Beauty“) zde však vstupuje do páru druhé zvíře, zvíře-ona, zvíře v ženském rodě („The Beastess“). Přeložit ovšem The Beastess and The Beast jako Zvířa a zvíře by bylo poněkud zavádějící.“

 

O poradenském psychologovi PhDr. Tomáši Novákovi se můžete více dočíst na našich stránkách, např. zde:

Senzační rozhovor s psychologem Tomášem Novákem: Rozvod? No nekupte to, když je to tak snadné!

Recenze: Na CO se ptají ženy. O mužích.

Úzkou publikací jsou řazené otázky, které si jistě řada mužů položí, když jim připadá jednání jejich manželky neadekvátní, nečekané či nelogické. Na otázky za muže a poradenského psychologa odpovídá PhDr. Tomáš Novák a s pořádnou dávkou šibalského pohledu pak The Beastess alias Šelma. Někdy (nikoliv však pokaždé) mi její odpovědi skutečně (jako ženu) překvapují. Inu, je to šelma!

A možná to také hodně souvisí s autorčiným pobytem ve Velké Británii, jak sama v úvodu knihy říká:

„Na rozdíl od svého spoluautora nečerpám ani tak ze své odborné praxe, jako spíše z vlastní zkušenosti s muži a svými emocionálními reakcemi na jejich chování. Díky životu v zahraničí a netradičnímu životnímu stylu to možná budou zkušenosti poněkud jiné, než by vám nabídla „normální“ česká žena, ale snad to nebude na škodu věci a snad vám odkazy na anglické a jiné cizokrajné prostředí nepolezou příliš na nervy.“

Jaké byly tentokrát předestřeny otázky?

(A schválně, jaké odpovědi by napadly vás?)

„Proč se ženy stále ptají, zda je má partner rád?“

„Proč se se ženou pohádáme, i když ani nechceme?“

„Proč mi manželka stále něco vyčítá?“

„Proč chlap, který byl léta nad věcí a ženské střídal, najednou zblbne, chová se jako zamilovaný puberťák a kašle na kamarády?“

Čím to bude? Co na to PhDr. Tomáš Novák? Podle něho již naši předkové říkali, že „na každého jednou dojde“ a je také známo, že boží mlýny melou. Výstižné. Může to být tak, že konečně i záletník našel dívku svých snů, ale také, že se syndrom vyhoření (burn out) projevuje i v promiskuitě. „Najednou už toho všeho bylo příliš, přestává to bavit, chce to změnu. Sentinel dámských ložnic se cítí otrávený, unavený, bez chuti pokračovat. Uvědomí si, že je to vlastně pořád ne-li stejné, tak alespoň dosti podobné.“(29)

Šelma v daném poblouznění viní mužskou ješitnost. „Ješitnost ho požene jako vítr za něčím, co se mu bude chytře nabízet a současně ještě chytřeji unikat.“ Kvalitní potvora uhrane chlapa a není z toho úniku. Všichni se diví, jaké nastaly změny. Avšak „než začnete spílat všem ženským potvorám, uvědomte si, prosím, že váš kamarád předtím dělal svým obětem totéž v bleděmodrém. Měl jiné metody. Teď tedy potkal silnějšího protihráče.“ (30)

Zkuste najít další odpovědi, třeba na otázky:

„Proč stačí slůvko a je u nás zle?“

„Proč se nevěrné ženy častěji rozvádějí než nevěrní muži?“

„Proč mi žena mluví do toho, jak se oblékám, a nutí mne nosit to, co mi koupí, a vyhazovat staré, ale ještě přijatelné a hlavně pohodlné oblečení?“

„Proč ženy tak rády nakupují?“

„Proč normální muž, který má opravdový zájem vychovávat své dítě po rozvodu, je do péče nedostane?“

„Proč se ženy tak brání střídavé péči o dítě po rozvodu?“

„Proč se ženy přetvařují?“

Ženy, mračíte se? Proč si to muži myslí? Přetvařujete se? Šelma říká: Lež je nám všem vrozena. A proč se prý přetvařujeme? „Můj ty smutku! Abyste nás milovali.“ PhDr. Tomáš Novák na to, že „Svět chce být klamán.“ A ve vztahu k některým blízkým příbuzným se má prý takticky volit jakýsi „ochranný režim“. Ona ta přetvářka je něco jako „svatá lež“, ale trochu jinak. A obrací otázku, nikoliv, proč se žena přetvařuje, nýbrž „Čím ji k tomu nutím? Likvidace příčiny obvykle odstraní následek.“ Často ale za přetvářkou mohou stát i další faktory, např. výchova, názory autorit, povědomí o tom, co se sluší apod. „Společenský tlak na ženy je v tomto směru intenzivnější než na muže,“ dodává.

„Proč ženy týrají muže?“

„Proč ženy tolik lžou?“

„Proč ženy chodí na WC ve dvojici?“

„Proč se ženy dají opít rohlíkem?“

Partnerské mírumilovné soužití, to je někdy věda. To, co se nelíbí některým mužům na ženách, se může zdát ženám nespravedlivé či neadekvátní. Možná dříve, než začneme prskat: ale to není pravda! Taková já nejsem! Mohly bychom si položit otázku, jak a proč k takovému závěru muž dospěl. Tomáš Novák nabízí však své oblíbené heslo: „Dělejte, co funguje, nedělejte, co nefunguje. Když to nefunguje, dělejte něco jiného.“ A šelma dodává: „Někdy je nejlepší nedělat vůbec nic. Je to tzv. čínské umění „wu wei“ – „dělání nicneděláním“.

A když už tedy mezi sebou komunikujeme, neboť člověk je tvor komunikativní, měli bychom se umět ptát na cokoliv – pod podmínkou, že umíme snést kladnou i zápornou odpověď. Jinak se raději ani neptejme. Některé otázky patří mezi tzv. výbušné, jako například „Máš mě rád/a?“, „Jsi mi věrný/á?“, „Sluší mi to?“, „Byl jsem dobrý?“ (po sexu) apod. Prahnete-li po pochvale, můžete se pochválit sami. A nejlépe o samotě. Tomáš Novák také doporučuje dobrý způsob, jak získat něčí pochvalu: začněte první, pochvalte svůj protějšek. Máte tak jistou šanci, že vám to opětuje. A pozor na konflikty! Řešit mají smysl jen s chladnou hlavou, i tak nemáte jistotu, že vždy naleznete shodu, či kompromis.

Otázek a doporučení, jak nejlépe vycházet v partnerském vztahu, naleznete v knížce mnohem více. Přinejmenším by bylo velmi zajímavé znát i váš názor, milí čtenáři a čtenářky. Jak byste odpověděli na výše uvedené otázky?

Dotazy, jež jsou v publikaci uváděny, vycházejí od mužů z poradenské praxe. Odpovědi mužům pomohou lépe nahlédnout do ženské duše a ženám vyvarovat se některých na první pohled drobností, kterým však muži nemusí rozumět a nejednou vyvrcholí v hádku a nepříjemně napínavé společné chvilky.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

error: Obsah je chráněný autorskými právy