Charitativní činnost Lejly Abbasové. „I malý finanční obnos udělá zázraky“
O Lejle Abbasové jste již určitě hodně četli: excelovala jako moderátorka hudebních pořadů a reportáží z klubů, proslavila se v „noční show“ v Big Brotherovi a po té už její hvězda na mediálním nebi jen zářila. Patří mezi vyhledávané populární osobnosti. Nicméně, můžete říct, že ji opravdu dobře znáte? Kolik toho víte o její charitativní činnosti, pomoci africkým dětem a místním komunitám?
Osudy lidí mi nikdy nebyly lhostejné a vždycky jsem tíhla k tomu pomáhat druhým,“ říká Lejla Abbasová. „Možná to zní jako klišé, ale je to prostě tak. Proto jsem se začala věnovat neziskovému sektoru a dnes už se v něm pohybuji třináct let. V době, kdy jsem pracovala jako koordinátorka adopce na dálku, jsem začala přemýšlet, jak by se třeba některé věci daly dělat jinak, nebo že bych se ráda věnovala i jiným projektům. A když se pak naskytla příležitost, založila jsem si nadační fond.
Nadační fond Asante Kenya zprostředkovává pomoc projektům v Keni, které se mj. zabývají vzděláváním a podporou dětí nemocných HIV/AIDS a dalším dětem s těžkým životním údělem. Na stránkách organizace se dočtete, že všechny projekty Lejla Abbasová navštěvuje na své vlastní náklady:
„Na místě ve spolupráci s vedoucími projektů zhodnotí situaci a jejich pokrok za uplynulou dobu. Společně s nimi vytvoří seznam toho nejdůležitějšího, co daný projekt potřebuje a také společně potřebné položky nakoupí. V případě výstavby školy jedná Lejla Abbasová i s místními staviteli, konzultuje plány, nakupuje stavební materiál a uzavírá smlouvy. Tímto je zaručena absolutní transparentnost vybraných prostředků.“
K tématu dětské pomoci Lejla dodává: „Na rozdíl od adopce, kterou jsem dřív dělala, se nejedná o sponzorství konkrétního dítěte, ale podporujeme školy. Naší prioritou jsou školy, které žádné donory nemají. Často se jedná o subjekty, které se potýkají s velkými finančními problémy – platí vysoké nájmy, nemají žádné příjmy, protože ani rodiče dětí si nemůžou dovolit platit školné a zaměstnanci těch škol nemají sílu děti kvůli tomu jen tak vyhodit. Takže se jim snažíme přispívat na učebnice, platit dětem jídlo a když se sežene víc peněz od sponzorů, tak koupit pozemek a postavit novou budovu – v současné době má Asante Kenya v Africe rozestavěných pět škol. Naštěstí tady funguje tzv. efekt sněhové koule: když se v dané oblasti objeví běloch a snaží se pomáhat, tak se o něj brzy začnou zajímat donoři, kteří se chtějí zapojit také.“
Pokud chcete i Vy pomoci, věřte, že i malý finanční obnos udělá na projektech Asante Kenya zázraky. Číslo sbírkového účtu je 1211009464/5500. Sbírka byla oznámena Magistrátu hl. města Prahy, který rozhodl o zahájení sbírky dne 30. 7. 2010, č.j. S-MHMP/613468/2010. Z celého srdce děkujeme!
Život v Africe není pro mnohé děti jednoduchý. Velmi složitou situaci zde díky pro nás nepochopitelným tradičním zvykům zažívají zejména dívky. Ano, hovoříme o ženské obřízce, resp. mrzačení ženských orgánů. Pro západní společnost se o zohavující proceduře mnohé odhalilo díky odvážnému výstupu somálské modelky Waris Dirie, která svůj životní příběh následně shrnula v knižní podobě, nesoucí titul Květ pouště. Aktivně se také zapojuje v boji na pomoc africkým dívkám.
Lejla Abbasová k tomuto tématu uvádí:
Podporuji projekt, který se týká masajských dívek. Ženská obřízka je součást jejich kultury a já si nemyslím, že by mi nějak příslušelo do této kultury zasahovat, nebo zasahovat do rozhodování dívek, které mají obřízku podstoupit. Proto pomáhám dívkám, které už se rozhodly, že obřízku nepodstoupí. Když masajská dívka učiní takhle závažné rozhodnutí, znamená to pro ni vyčlenění ze společnosti. Tyto dívky pak zůstávají úplně bezprizorní. My jim zařídíme ubytování a pomáháme jim začít nový život – snažíme se zajistit pracovní kurz, jídlo, ošacení, léky a tak dále.
„Není to vůbec jednoduché. Působíme v oblasti, která patří Masajům a ti samozřejmě naši přítomnost chápou jako zásah do jejich kultury. Takže se potýkáme i s útoky místních lidí, za dobu co zde působíme nás už nesčetněkrát vykradli, posílají na nás policii… Je to vždycky pět kroků dopředu a deset zpátky. Zatím se nevzdáváme, i když už nám utekl koordinátor projektu a v podstatě začínáme znova. Ty holčiny tam ale pořád jsou a tu pomoc potřebují. Je pro nás důležité být jim ku pomoci hlavně v sezóně, kdy se ten rituál provádí – na začátku roku a v polovině roku,“ říká Lejla Abbásová.
„Samozřejmě nic by nešlo bez skvělých lidí, kteří mi tady v Čechách pomáhají, a to bez nároku na honorář. Jsou to Wanda Dvorská s dcerou Rebeccou, Markéta Hlavicová, Katka Chalupová a Vendula Jičínská. To je síla, bez které by to nefungovalo.“
„Máme finanční sbírky, ale zájemci si také mohou zakoupit krásné šperky na Imana Pearls, které pro ně vytvořili VIP osobnosti z recyklovaného skla, nebo šperky dovezené z Keni a Zambie v e-shopu imana.cz.“
Profil:
Lejla Abbasová (32) studovala sociální práci a teologii. Už v 18 letech začala pracovat jako moderátorka hudebních pořadů, později moderovala i pořady ČT Pošta pro tebe a Sama doma. Mezitím se věnovala i charitě. R. 2009 založila Nadační fond Asante Kenya. Oficiální web.
Anna Burdová, Martina Boučková
Foto: Asante Kenya s laskavým dovolením L. Abbasové
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]