Rudolf Hrušínský v jako Maigret a Petr Kostka jako drsný detektiv
Když se řekne jméno Jules Maigret, každému asi zavoní dýmka, vybaví si klobouk a někdo před očima spatří Jeana Gabena (přestože hrál komisaře pouze ve třech snímcích) či Bruna Cremera. Některým z nás se v uších ještě rozezní hlas Rudolfa Hrušínského st. Ano, tento herec patří k rozhlasovému Maigretovi. Do role ho obsadil rozhlasový režisér Jiří Horčička a vydržela mu dvacet let. Je pravdou, že Rudolf Hrušínský dokonale vyhovuje mé představě, jak jsem si komisaře vysnila nad stránkami Simenonových detektivních románů – a to už je taky dvacet let, možná i déle.
Bručoun, který až tolik nesází na forenzní vědu, i když ví, že mu v mnohém pomůže. Skvělý psycholog, co pokládá správné otázky, umí naslouchat a dobře vyhodnocuje odpovědi. Výtečný pozorovatel, jenž dokáže na místě činu objevit stopy, které ostatní nevidí. Ale není dokonalost sama, občas chybuje a sem tam i zazmatkuje. Takový je komisař pařížské kriminálky i v pěti příbězích, které na CD vydal Radioservis. Jde o druhý soubor případů, které Maigret rozlouskne, vrahy odhalí a ještě stihne zajít na dobré vínko či pivko, pochutná si na dobré krmi jak doma, tak ve vyhlášených restauracích. Setkáme se také s komisařovými kolegy a ženou. Janviera a Lapointa poznáme na všech pěti CD nové kolekce okamžitě – hovoří hlasy Vladimíra Brabce a Vlastimila Haška. Hůř se identifikuje paní Maigretová. Díky tomu, že případy francouzského komisaře se natáčely v průběhu několika let, můžeme jako manželku komisaře slyšet Růženu Lysenkovou, Janu Dítětovou či Jiřinu Petrovickou (alespoň v této sérii). Nicméně to nehraje až tak zásadní roli, protože paní Maigretová přece jen není tou nejdůležitější postavou příběhů.
Rozhlasové dramatizace Simenonových detektivek pod názvem 5 × komisař Maigret vyšla v názvu doplněna poznámkou: Podruhé. Před rokem jsme se mohli radovat z první kolekce případů pařížského komisaře. Nová obsahuje případy Maigret v lázních, Maigret a zbytečné starosti, Maigret a lovec zvuků, Maigret a tulák a Maigret a Dlouhé Bidlo. Vedle již zmíněných protagonistů se v nich setkáme ještě s Jiřím Štěpničkou, Radkem Brzobohatým, Josefem Somrem, Jaroslavou Adamovou, Jiřinou Bohdalovou a dalšími.
Je zajímavé, že všechny zločiny se motají kolem pojišťovacích podvodů či nároků na dědictví. Rvačky a honičky moc k mání nejsou. Asi francouzští kriminálníci radši hodují, dopřávají si chutného vína a přitom dumají, jak přijít k penězům lstí. Manželky, dokonce i matky jsou nevypočitatelné, jdou si bezohledně za svým cílem. Pánové až tak mazaní nebývají. Jako kdyby byli pohodlnější ve vymýšlení podrazů…
Napětí, jasnozřivé dedukce, logické zvraty, nečekané pointy – a to vše téměř v šesti hodinách dobrého poslechu. Stačí jen si sednout k přehrávači a poslouchat. Nejlépe v křesle pod lampou, pánové si mohou k tomu zapálit dýmku. Dámám doporučuji šálek čaje. A můžeme zapnout PLAY!
Z jiného soudku je CD Král v žlutém Hávu. Americký spisovatel Raymond Chandler totiž svým hrdinům dal do vínku nebojácnost a horkou hlavu. Takže střílí bez rozmýšlení, nebojí se rozdávat rány, mluví pěkně drsně… Ale taky jim to celkem rychle pálí, ale až po těch fackách. Takhle známe jeho detektivy z knížek, takoví jsou i v rozhlasové dramatizaci. Soukromá očka neohroženě honí lotry, policie zdá se být bezzubá. Proto je tento Američan nejvýraznějším představitelem „drsné školy“ detektivního románu. „Vzít pořádný literární žánr a udělat z něj skutečnou literaturu, to je samo o sobě jistý úspěch. Netvrdím to na základě vlastních informací, ale zdá se, že stovky spisovatelů si dnes, jakž takž vydělávají na živobytí psaním detektivek, protože jsem se přičinil o to, aby tento žánr získal uznání, a dokonce i úctu.“ V Českém rozhlase vznikla dramatizace jeho detektivky Král ve žlutém hávu v roce 1991. Její režie se ujala Alena Adamcová.
Příběh začíná v laciném hotelu, kde udržuje pořádek hotelový detektiv Steve Grayce (Petr Kostka). Většinou se moc nenadře, služba je to pohodlná a na gauči v určené místnosti se pěkně odpočívá. Jenže ten den se ubytuje v hotelu „King“ Leopardi (Jiří Krampol), skvělý muzikant a ještě skvělejší potížista. Rozpoutá na chodbě mejdan a ostatní hosté si stěžují. Steve akci zvládne, muzikanta vystěhuje a nastolí klid. Místo ocenění za zvládnutí situace však detektiv schytá od majitele hotelu pokárání a obdrží padáka. A tak se z něho stane soukromé očko. Brzy narazí na první případ! A ne ledajaký! Má vypátrat vraha člověka, díky kterému přišel o práci…
Víc prozradit nebudu, přišli byste o napětí a skvělý posluchačský zážitek. V roli autora, který vás provede případem, uslyšíte Josefa Somra. Drsného detektiva skvěle hraje Petr Kostka. Je pěkně neurvalý, patřičně tvrdý, takže je všem hned jasno, že s tímhle pánem žerty nejsou. Jeho protivníkem je Jiří Krampol, nafoukaný muzikant, hulvát jak se patří! Samozřejmě nechybí lepá žena v podání Jorgy Kotrbové, která se umí lísat i jedovatě seknout…
Suma sumárum – skvělá dramatizace zaručuje hodinový poslech. Teď v období dlouhých večerů je to přínosem, zdá se!
Vydal Radioservis v roce 2012
Zdroj foto: www.radioservis-as.cz
Jana Semelková