Vyschly nám slzy… Jaký byl osud řeckých uprchlíků v tehdejším Československu? Proč se mnozí nevrátili do své vlasti?
Kateřina Králová, Konstantinos Tsivos et al., Vyschly nám slzy… Řečtí uprchlíci v Československu. Nakladatelství Dokořán, 2012.
Co vás napadne, když se řekne Řecko? Jsou to nádherné slunné pláže? Úžasná starobylá architektura? Místo, odkud pochází naše evropská civilizace? Nebo ekonomicky zmítající se stát v rámci EU? Vzpomenete si na dobu, kdy do naší země přicházela řada řeckých uprchlíků?
Když k nám Řekové přicházeli, jejich země byla v občanské válce. Nejprve to byly děti, neboť prosovětský vůdce KKE Zachariadis požádal okolní komunistické státy o jejich přijetí. Proč? Aby se matky nemusely o ně starat a mohly také bojovat. Rodinám bylo slíbeno, že do roka jistě válku komunisté vyhrají a se svými dětmi se šťastně shledají.
Země byla chudá a hladová. Ale nic se nevyvíjelo podle představ. Místo jednoho roku z toho byla celá desetiletí.
V Česku se řecké děti ubytovaly do speciálních dětských domovů, o něž se nejprve staral řecký později český personál, a děti také začaly navštěvovat české školy.
Zachariadis však ve svých bojovných plánech nehodlal ustoupit. Nařídil, aby děti absolvovaly vojenský výcvik a jakmile dosáhnou věku patnácti až osmnácti let, musí se vrátit do vlasti a také bojovat. I v naší zemi prošlo několik dětí tímto výcvikem, vrátily se a padly. Výcvikový tábor se zrušil.
Děti v dětských domovech se učily základní hygieně. Seznamovaly se se sprchou, vanou, poprvé uviděly příbory. 60% dětí školního věku bylo negramotných.
A místo, aby se situace uklidnila, aby se děti mohly vrátit v míru do vlasti, naopak do Česka postupně přišlo přes 12 000 běženců. Měli pracovat v zemědělství. Bohužel si však noví příchozí nevěděli rady s prací v ohromných JZD, neboť předtím byly zvyklí na primitivní podmínky a na malá políčka. Systém se rozpadl a běženci byli přesunuti do továren.
Mezi uprchlíky byli také staří a nemocní lidé, pro něž se zřizovali domovy s péčí.
Mír v Řecku přišel až o mnoho let později. V roce 1974 padla v Řecku vojenská junta. Mnoho Řeků se vrátilo do své vlasti, ale tam na ně čekala jen bída, vesnice bez elektřiny, špatné bahnité cesty, místo bytů tmavé a malé komůrky. Zklamaní Řekové se znovu navraceli do Česka. Do své nové vlasti.
Autoři skládali knihu pomocí více než sta hodin rozhovorů s padesáti pamětníky tří generací českých Řeků. Jsou to často velmi dojemné vzpomínky a kniha ve vás zanechá zvláštní palčivý pocit. Mnoho dětí, které nemohlo rozhodnout o tom, kde a s kým budou vyrůstat, bylo kvůli ideologické a krvavé válce bez rodičů. Mnoho matek a otců bylo bez svých dětí, aby se mohlo věnovat boji. V cizím prostředí s cizí kulturou v poválečné době národnostně téměř homogenní zemi nemohla být zprvopočátku integrace vůbec snadná. Na první generaci uprchlíků je patrný řecký akcent v českém jazyce, druhá generace již mluví česky bez problémů, ale jejich řečtina již není tak čistá a třetí generace mluví řecky už jen sporadicky. Druhá generace již žije často ve smíšených manželstvích a třetí generace již za svou vlast považuje jen Česko.
Příslušníci první generace během studené války ještě snili o návratu do své vlasti, někteří se o něj i pokusili, ale většinou s neúspěchem. Láska k vlasti si v jejich srdcích vybájila Řecko v barvách, které byly téměř nereálné. Nakonec nemohli najít domov nikde, nebylo to ani Česko, kde by se cítili doma, ani Řecko, v němž už byla zpřetrhaná rodinná pouta…
Ukázka z knihy přímo v nakladatelství Dokořán zde.
KJARA