Kočičí jazýčky s čajem Matcha a jiné francouzské minidobroty
Nevíte, co v neděli k čaji, v pondělí po obědě, v úterý ke svačině, ve středu k přesnídávce, ve čtvrtek … ? Ale to je jedno, protože čas na malé milé mlsání si snad najít vždy můžeme. Ze čtyřiceti receptů Minidobrot k čaji pro dnešní čajový dýchánek vybíráme:
Suroviny na 50 zákusků; příprava 15 minut, pečení 15 minut
150 g hladké mouky
120 g změklého másla
1 sáček vanilkového cukru
150 g moučkového cukru
2 bílky
1,5 lžíce čaje Matcha
Předehřejte troubu na 160 stupňů Celsia. Máslo nakrájejte na kostičky a nechte ho při pokojové teplotě dokonale změknout. Po té ho utřete do pěny.
Pak do něho pomalu vmíchávejte moučkový cukr, vanilkový cukr a čaj Matcha.
Zamíchejte a do směsi jeden po druhém přidejte bílky. Nezapomeňte vždy po přidání bílku zamíchat.
Prosijte mouku a po malých dávkách ji přidávejte do směsi tak, aby se všechny složky těsta mezi sebou dobře spojily.
Vyložte plech papírem na pečení. Nalijte těsto do cukrářského sáčku se špičkou o průměru 5 mm a vytvářejte na plechu úzké jazýčky dlouhé asi 6 cm.
Pečlivě je na plechu rozmístěte, aby se při pečení vzájemně nedotýkaly. Pečte 15 minut.
Autorkou nejen tohoto receptu ale i dalších z knížky Minidobroty k čaji je Juliette Lalbaltryová.
Už jako malá pomáhala babičce se zdobením koláčů a mamince s mísením těsta, zatímco mlsně namáčela prst do rozpuštěné čokolády. Ta láska k dobrému jídlu jí zůstala. Později se stala sběratelkou kuchařek. Nejvíc ji uchvátila francouzská gastronomie. Pustila se do vymýšlení vlastních receptů a food stylingu, kde mohla využít i svůj fotografický talent. Cílem je, aby svou prací mohla inspirovat ostatní k vaření.
Vydala několik kuchařek a na internetu si vede blog s velmi působivými fotografiemi, které určitě každého svedou k mlsání. Níže se můžete nechat rovněž inspirovat jejím videem na tradiční roládu
Legenda o čaji
V nakladatelství Metafora vyšly její Minidobroty k čaji v prvním vydání v roce 2016. Samotný název napovídá, že jde o malá mlsání spolu s čajem, který se hned po vodě stal nejoblíbenějším nápojem.
Kdo kdy vypil první šálek čajek, či jak vypadal první čaj na světě, dnes už asi nezjistíme. Nejspíš se tomu tak stalo již před dvěma tisíci lety v Číně.
“Císařovi lékaři prý tenkrát čirou náhodou spadly nějaké lístky do vroucí vody. Vonělo to prý tak, že vladař zakázal obsah misky vylít a zatoužil nápoj okusit. Zachutnalo mu to tolik, že se po té začalo s různými lístky experimentovat. Zda je to pravda, nevíme,” můžeme číst od Juliette v Minidobrotách, “víme jen, že po celé Číně se čaj rozšířiil až mnohem později, ve 4. století našeho letopočtu. A od té doby se s ním začalo obchodovat.“
A že k dobrému čaji se hodí vždy něco k zakousnutí, naleznete v knížce například recepty na jablečné růže, ledové koule, rohlíčky gazelí růžky, mrkvové minidortíky, mandlové placičky a další. Nechte si chutnat!
Julietter Lalbaltryová, Minidobroty k čaji, Metafora 2016
Mohlo by Vás také zajímat:
Detoxikace organismu je chápána jako metabolická reakce organismu, která probíhá v játrech, za účelem odstranění toxinů z těla, za něž jsou považovány nežádoucí látky jako alkohol, umělá aditiva, tuky, ale také očištění negativních následků z životního prostředí (znečištěné ovzduší, smog, tabákový kouř) a vedlejších následků farmaceutických léčiv.
MB
[pt_view id=”65599bf9q6″]